Nu kan du bruge Android Auto i Danmark

Køreturen er reddet. Android Auto understøttes nu i mere end 500 bilmodeller – samt via en app – også i Danmark.

Android Auto
50 forskellige bilmærker understøtter nu Android Auto i Danmark (Foto: Google)

Google har annonceret, at Android Auto nu er tilgængelig for bilister i Danmark. Dermed gør Google det officielt, at deres integration i bilers infotainmentsystem nu fungerer med mere end 500 forskellige bilmodeller fordelt på 50 bilmærker.

Den opmærksomme bilist har måske for længst opdaget, at Android Auto er poppet frem på bilens skærm, når telefonen blev tilsluttet med et USB-kabel eller trådløst. Faktisk har nogle bilmodeller kunne bruge Android Auto i adskillige måneder – måske længere.

Årsagen er, at integrationen har været tilgængelig i andre lande omkring os og at Google gerne afprøver ting over en længere periode uden at tale så meget om det.

Når Google nu officielt melder ud, at Android Auto kan bruges i Danmark, er det fordi, at det først er fra nu af, at Google kan stå inde for at alle funktioner og integrationer virker efter hensigten på dansk.

Du kan bruge Android Auto på to måder. Enten tilslutter du telefonen til bilen med et kabel (eller trådløst) eller også henter du appen Android Auto på telefonen.

Sidstnævnte er relevant, hvis du som jeg har en bil af ældre dato uden infotainmentsystem med Android Auto i softwaren.

For at bruge Android Auto med en understøttet bil, skal telefonen køre Android 10 eller nyere. Bruger din telefon en ældre version, må du nøjes med at anvende appen.

Du kan læse mere om Android Auto på den officielle Android Auto side.

Mere til historien

Android Auto er også blevet tilgængelig i Sverige, Norge og Finland.

Eksperterne tog fejl: Toyotas udskældte elbilkurs er et pletskud

Toyota blev længe kritiseret for ikke at satse ensidigt på elbiler. Nye salgstal viser, at den japanske bilgigants brede strategi med hybrider og elbiler har ramt markedet præcist

(mere…)
Kia EV2 er kommet flyvende fra start i Europa

Kia EV2 har fået en stærk modtagelse i Europa med over 8.500 solgte biler i første halvdel af 2026. Nu begynder de første danske kunder også at få bilen leveret.

(mere…)
Ny Cupra Tavascan starter under 270.000 kroner

Cupra Tavascan får en billigere indstigningsmodel med 58 kWh-batteri, op til 439 km rækkevidde, fysiske knapper på rattet, 5G og digital bilnøgle.

(mere…)
BMW forlænger garantien: Flere bilkøbere føler sig snydt

BMW udvider garantien på nye elbiler til 5 år og 200.000 kilometer. Men kunder, der fik leveret bilen kort før ændringen, står tilbage med den gamle 2-årige garanti.

(mere…)
Billigere YouTube-abonnement på vej til Danmark

Google gør YouTube Premium Lite globalt. Det betyder, at danske brugere snart kan få et billigere abonnement med færre reklamer, men uden alle fordelene fra YouTube Premium.

(mere…)
Pixel Buds Pro 2 og Buds 2a får nye funktioner og farve

Google opdaterer Pixel Buds Pro 2 og Pixel Buds 2a med bedre støjreduktion, Gemini-styring, Live Translate og tættere samspil med Pixel Watch.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram