Af med låget – sådan ser de nye M1-MacBooks ud

Apples to nye MacBooks er blevet udsat for en teardown af iFixit. Se de M1-baserede computere på indersiden her.

John G med MacBook Pro
MacBook Pro 13-tommer i M1-chipversionen efter den ankom på kontoret. Herunder kan du se maskinen in-side (Foto: MereMobil.dk)

Supernørderne med en skruetrækker, dem hos iFixit, har været ude og skaffe de nye Mac-computere; MacBook Air og MacBook Pro – dem med Apple Silicon M1-processor.

Ved første øjekast minder computerne ret meget om de tilsvarende Intel-baserede udgaver, men der er dog forskel.

Den største forskel er naturligvis Apples nye M1-processordesign, men i MacBook Air er det også bemærkelsesværdigt, at MacBook Air er uden blæsere eller andre bevægelige dele.

Det noteres fra iFixit, at en tyk køleplade ligger over M1-processoren og varmen trækkes ud mod maskinens fladere og køligere ende, hvor varmen afledes i det fri.

Uden en blæser tager det længere tid at afkøle processoren og under kraftige belastninger vil det derfor tage længere tid, at få processoren ned på sit optimale ydeniveau igen.

I forhold til den foregående MacBook Air vurderer iFixit, at den nye M1-udgave kan repareres på samme måde – altså med de samme fordele og ulemper for teknikeren.

Da IFixit åbnede 13-tommer MacBook Pro forventede de større ændringer, end tilfælde var. Faktisk måtte de finde den tidligere 13-tommer frem igen og sammenligne for at være sikre på, at de ikke tog fejl.

M1-processoren er en skinnende lille sølvblok med et Apple-logo. Ved siden sidder de integrerede hukommelseschips.

Der er ingen T2-sikkerhedschip da denne funktion er indbygget direkte i M1-chippen.

Jeg ser nærmere på MacBook med M1-chip

Jeg har i denne uge modtaget en 13-tommer MacBook Pro med M1-processor og 8 GB RAM til test.

Det første jeg lagde mærke til, er hastigheden. Maskinen er ganske simpelt utrolig hurtig til alle de dagligdags opgaver.

I Safari-browseren indlæses de fleste websites hurtigere end nogensinde før. Google har frigivet en M1-version af Chrome-browseren, men denne opleves langsommere end Apples nye Safari.

Det springende punkt for mig bliver de ekstra krævende opgaver som videoredigering, der med mine projekter hidtil ikke har været mulige på en 13-tommer MacBook Pro. Her måtte jeg ty til enten den store 15- eller 16-tommer med indbygget dedikeret grafikkort.

Et anden vigtig ting er om mine programmer kan køre – altså dem som endnu ikke findes i en native M1-udgave. Lige nu er status, at jeg ikke har fundet ét eneste program, der ikke fungerer.

OVERBLIK: Disse programmer fungerer på Apples M1-MacBooks

Bliv hængende her på MereMobil.dk for mere om den nye M1-MacBook. Tilmeld dig her, hvis du vil have technyhederne direkte i din indbakke to gange om ugen.

Mere til historien

I MacBook Air og MacBook Pro 13-tommer er det ikke muligt at opgradere RAM-mængden efter købet. Ønsker du ekstra RAM skal det bestilles ved købet af computeren.

Apple Watch Series 12 kan midlertidigt koste sundhedsfunktion – men ikke i Danmark 

Opgraderer du til Apple Watch Series 12 eller Ultra 4, forsvinder advarsler om forhøjet blodtryk midlertidigt i 33 lande. Heldigvis slipper Danmark uden om problemet.

(mere…)
Helt uhørt: Apple hæver prisen på ældre iPhones med 1.000 kroner

Apple har hævet priserne på flere ældre iPhones med 1.000 kroner. Prisstigningerne kommer midt i en global chip- og hukommelsesmangel. Der er dog stadig mulighed for at gøre et scoop på iPhone 17 Pro.

(mere…)
iPhone Duo kan snuppe en fjerdedel af det foldbare marked på få måneder

Ny analyse spår, at Apple snupper næsten 25 procent af hele det globale foldbare marked inden årets udgang – og overhaler etablerede Android-rivaler.

(mere…)
Nu kan du forudbestille iPhone 18 Pro-modellerne

Vil du være en af de første til at få en af de nye iPhone 18 Pro-modeller? Så kan de forudbestilles nu. 

(mere…)
Apple hæver priserne på iPhones – også de gamle modeller

Apple har hævet prisen på den nye iPhone 18 Pro. Men det stopper ikke der. Også flere af de iPhones, Apple allerede havde i sortimentet, er blevet dyrere.

(mere…)
Apple lancerer AirPods 5

Apple er klar med AirPods 5, som bringer kraftig ANC, live-oversættelse og Siri AI ned i den absolut billigste prisklasse. Se alle nyhederne og detaljerne her.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram