Apple og Samsung går forrest på det amerikanske smartphonemarked

I perioden mellem april og juni, er salget af smartphones steget på det amerikanske marked. Primært Apple og Samsung præsterer.

iPhone 11 Pro vs iPhone SE
iPhone 11-serien og iPhone SE har været de mest populære telefoner på det amerikanske marked i andet kvartal af 2020. (Foto: MereMobil.dk)

Ifølge den seneste rapport fra Canalys, steg salget af smartphones i USA med 11 procent i forhold til første kvartal, skriver GSM Arena. På trods af stigningen, oplever markedet stadigvæk en tilbagegang på fem procent i forhold til samme tid sidste år.

Stigningen fra første til andet kvartal kan blandt skyldes, at priserne på mobiltelefoner i USA er faldet med cirka 10 procent.

Canalys vurderer desuden, at 70 procent af alle solgte smartphones i USA, i andet kvartal, er bygget i Kina. Det repræsenterer en stigning på 10 procent fra første kvartal i år.

Apple og Samsung fører an

En stor del af de solgte enheder kommer fra enten Apple eller Samsung. De to tech-giganter står således for syv ud af 10 solgte enheder i USA. Ikke overraskende går Apple forrest med 15 millioner solgte enheder, hvilket giver en markedsandel på godt og vel 47 procent. Det betyder desuden, at Apple oplever en stigning på 10 procent i forhold til sidste år.

Samsung har solgt 7,4 millioner enheder, hvilket stemmer nogenlunde overens med sidste års salgstal. Det udgør desuden en markedsandel på lidt over 23 procent. Top-3 rundes af med LG, der har solgt 3,5 millioner enheder i andet kvartal af 2020. Det udgør en markedsandel på 11 procent, men desværre også en tilbagegang på hele 19 procent i forhold til sidste år.

Ifølge Vincent Thielke fra Canalys, skal den generelle tilbagegang primært findes i 5G. Med et mere begrænset forbrug hos kunderne, grundet COVID-19, samt den stadigt begrænsede 5G-dækning, foretrækker forbrugerne at holde fast i 4G-telefonerne. Det ses blandt andet ved, at Apples iPhone 11-serie og den nye iPhone SE har været de bedst sælgende smartphones i dette kvartal, mener analytikeren.

På den anden side har Samsung ikke oplevet den ventede efterspørgsel på Galaxy S20-serien. De billigere Galaxy A10e- og Galaxy A20-telefoner har til gengæld fået en masse opmærksomhed.

Mere til historien

At det amerikanske marked oplever fremgang, er selvsagt gode nyheder for industrien. I første kvartal var både Apple, Samsung og Huawei pressede af faldende salgstal. Dengang var billedet dog det samme i forhold til Apple og Samsung, hvor det amerikanske selskab slap noget billigere end den sydkoreanske gigant.

Samsung udvikler foldbar telefon uden fold

Er skærmfolden snart fortid? Samsung har fremvist en ny skærmteknologi, der fjerner den velkendte fordybning i midten af de foldbare telefoner.

(mere…)
Farvel Siri? Apple planlægger kæmpe AI-skifte

Den Siri, vi kender, kan snart være fortid. Et nyt rygte afslører Apples planer om en helt ny chatbot-oplevelse, der skal tage kampen op mod ChatGPT.

(mere…)
Stranger Things-tema klar til Samsung Galaxy

KORT NYT: Samsung og Netflix fejrer afslutningen på Stranger Things med et eksklusivt tema og officielle baggrundsbilleder til din Galaxy-smartphone. Se her, hvordan du får fat i dem.

(mere…)
Samsung The Frame Pro er for mig det bedste TV nogensinde | Test

ANMELDELSE: Samsung The Frame Pro lover at revolutionere, hvordan vi tænker på fjernsynet i stuen. Jeg har testet den seneste udgave af Samsungs design-TV. Er prisen berettiget?

(mere…)
Nye Siri-funktioner: Sådan ændrer Gemini din iPhone

Apple og Google samarbejder om at gøre Siri markant klogere. Her er de nye funktioner, du kan se frem til i iOS 26.4 og fremover.

(mere…)
Apple kopierer Adobe: Slut med at eje dine favorit-apps?

Apple har altid ladet dig eje dine pro-apps, men nu ændrer alt sig. Med den nye Creator Studio-pakke følger Apple i Adobes fodspor og låser de nyeste funktioner bag et abonnement.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram