Prisen på streamingtjenester vil stige

Der er en stor risiko for, at det vil blive dyrere at abonnere på streamingtjenester som Netflix, HBO og Viaplay. Det siger mediekoncernen bag Viaplay.

Den nordiske mediekoncern, Nordic Entertainment Group, som ejer blandt andet Viaplay, forudser, at det i fremtiden vil blive dyrere at abonnere på de forskellige streamingtjenester som Netflix, HBO og Viaplay. Det skriver Finans.dk.

Streamingen kommer ind med modermælken

Denne forudsigelse kommer efter, at Netflix har hævet prisen på deres dyreste pakke i Norge. Prisen er steget fra 139 til 159 norske kroner.

-”Generelt set vil priserne blive påvirket af vores og andre udbyderes massive investeringer i teknologi og indhold,” siger Anders Jensen, administrerende direktør for NEG.

GUIDE: Sådan søger du efter film på tværs af streamingtjenesterne

Energistyrelsens Telestatistik viser, at danskerne bruger rigtigt meget data og det stiger fortsat. En stor del af dette skyldes, at danskerne elsker streaming.

Finans oplyser, at de har modtaget et svar fra Netflix, hvor de skriver, at de ikke har planer om at hæve prisen på det danske marked. HBO Nordic har samme melding. Så det er altså ikke sikkert, at vi skal forvente prisen stiger, i hvert fald ikke lige med det samme.

På det amerikanske marked har der været en omvendt tendens – nemlig en priskrig på streamingtjenester. I forbindelse med Apple og Disney har lanceret deres tjenester til priser under de nuværende, så har der været en tendens til, at de etablerede har matchet Apple og Disneys priser.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Der er, ifølge Finans, 1,5 millioner abonnenter på Viaplay i Danmark.

Streaming: Ulovlig dansk tjeneste skaffer dig alt

DEL 2: Streaming og download af film og serier er ret udbredt. Vi dykker ned i en dansk tjeneste som skaffer dig alt.

(mere…)
Apple Music åbnes nu for DJ’s – DJ with Apple Music

Nu kan DJ’s få adgang til Apple Music direkte fra DJ-software og pulte. Initiativet hedder ”DJ med Apple Music”.

(mere…)
Her er 4 billige alternativer til Chromecast

GUIDE: Hvilke alternativer til Chromecast findes? Her er 4 bud på en billig "Chromecast".

(mere…)
Jeg var pirat … var du?

PODCAST: Denne podcastepisode handler om pirateri af film, serier og musik. Jeg ser, ud fra min personlige vinkel, på historien omkring pirateri i Danmark, der trækker spor til nutiden.

(mere…)
Sonos dropper nyt produkt

Lanceringen var sat til senere i år, men nu har ledelsen trukket stikket.

(mere…)
Bliver markant dårligere for mange

Dette streaming-abonnement forringes markant i marts.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
15 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram