Netflix får nu bedre lyd

KORT NYT: Lyden på film- og serier hos Netflix forbedres nu markant.

Lyden er en afgørende del af filmoplevelsen. Dårlig lyd kan for mange, inklusive mig selv, ødelægge lysten til overhovedet at se filmen.

Lydentusiaster kan derfor glæde sig over Netflix’ nyeste tiltag. Fra den 1. maj 2019 blev lyden kraftigt forbedret på film- og serietjenesten. Både 5.1-lyd og Dolby Atmos får et kæmpe løft, skriver Digitalt.tv.

  • 5.1 lyd: Løftes fra 192 kbps til 640 kbps
  • Dolby Atmos streames nu i 768 kbps mod tidligere 448 kbps

Masterudgaverne af film- og serier hos Netflix har ukomprimeret lyd. Interne lyttetests viser, at testpersonerne med den nye bitrate på Dolby Digital Plus (5.1) ikke kan høre forskel på den komprimerede og ukomprimerede lyd.

Adgang til Dolby Atmos kræver et premium-abonnement ved Netflix.

Her er Apples Netflix-konkurrent

Jeg sender et par venlige tanker til Netflix for at have fokus på lydkvaliteten. Nu mangler vi bare, at Spotify og Apple Music vågner, og begynder at tilbyde lossless-kvaliten på musikken.

Netflix dropper Paypal på iOS-enheder

Mere til historien

Ifølge Netflix vil man fremadrettet justere på biraterne i takt med udviklingen inden for komprimeringsteknologierne.

HBO Max hæver priserne – rammer også ‘halv pris resten af livet’-kunder

HBO hæver nu priserne - også for de kunder, som har "halv pris resten af livet". Se de nye priser her.

(mere…)
Disney+ ændres den 8. oktober

Disney+ foretager en rebranding på det danske marked fra en 8. oktober. 

(mere…)
TV 2: Rigtigt mange skal betale for TV 2 Play

En ny 2030-strategi er klar fra TV 2, hvor målet er at rigtigt mange danskere skal betale og bruge TV 2 Play.

(mere…)
Daniel Ek træder tilbage som CEO for Spotify

Grundlæggeren af Spotify træder ved årsskiftet tilbage, som CEO for Spotify og bliver i stedet bestyrelsesformand.

(mere…)
Disney+ hæver priserne i Danmark

Så stiger priserne på Disney+ for danske abonnenter. 

(mere…)
Prisen på Disney+ stiger igen

Disney+ hæves igen. Prisstigningen kan meget vel ramme de danske kunder.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
10 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram