iPhone Xr er den bedst sælgende smartphone i USA

KORT NYT: Der er delte meninger om Apples ”billig-iPhone”, iPhone Xr, men ifølge nye tal så sælger den rigtig godt på det amerikanske marked.

Apple iPhone Xr (Foto: Apple)
Apple iPhone Xr (Foto: Apple)

KORT NYT: Der er delte meninger om Apples ”billig-iPhone”, iPhone Xr, men ifølge nye tal så sælger den rigtig godt på det amerikanske marked.

Årets andet kvartal er i gang på nuværende tidspunkt, så føringen kan måske nå at ændre sig. Men i skrivende stund er det altså iPhone Xr, som er den mest solgte smartphone i USA.

Helt overraskende er resultatet af CIRP’s undersøgelse ikke, da vi allerede i januar måned skrev, at iPhone Xr solgte bedre end flagskibsmodellerne på det amerikanske marked.

Undersøgelsen fra CIRP viser også, at næsten halvdelen af alle iPhone-brugere i USA betaler for iCloud-servicen, mens 21 procent har Apple Music.

TEST: iPhone Xr – god nok til de fleste

Herhjemme går det også fornuftigt med salget af iPhone Xr, hvis vi kigger på teleselskabernes månedlige top-10-lister. Den er dog ikke i toppen, men synlig på listerne hos alle de fire store teleselskaber. Det har den været i de første tre måneder i år.

Et forsigtigt bud på den bedst solgte af de nyeste iPhone-modeller herhjemme vil være iPhone Xs – og måske iPhone 7. Dette bud er vi kommet med ud fra teleselskabernes hitliste fra januar, februar og marts 2019.

Mere til historien

Netop nu forlyder det på rygtebørsen, at Apple vil begynde at producere 2019-modellerne i Indien, hvor de normalt plejer at producere i Kina. Dog stadigvæk på en Foxconn-fabrik.

Apple åbner ny type iPhone-mobilbetaling i Danmark

Apple er klar med betalingsløsningen Tap to Pay i Danmark.

(mere…)
Apples kommende HomePad kan komme senere i år

RYGTE: Apples ventede HomePad kan udkomme senere i år – hvis rygterne altså taler sandt.

(mere…)
Rygterne svirrer… Får vi AirTag 2 inden for en måned?

Der er mange rygter i gang om næste generation af AirTag. Måske lanceringen sker i nær fremtid.

(mere…)
Apple klar med smartbriller i 2026

Rygterne svirrer om, at Apple måske vil lancere smartbriller i slutningen af næste år.

(mere…)
Fortnite er atter tilgængelig på iPhone

KORT NYT: Efter en kortere nedlukning er Fortnite igen tilgængelig på iPhone.

(mere…)
Apple dominerer stadig på loyaliteten

iPhone-brugere er stadig i høj grad loyale over for Apple, viser en ny statistik.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
18 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram