Det danske spil Inside vinder fornem pris

Spillet Inside er udviklet af den danske spiludvikler Playdead. De har nu modtaget Apples udviklerpris.

Sidste uge afholdte Apple WWDC (Worldwide Developers Conference). En dansk spiludvikler har fået stor opmærksomhed under showet.

Playdead kan nemlig skrive vinder af Apples udvikler pris 2018 på deres CV fremover.

Playdead kendes fra spillet Limbo, som blev udgivet på stort set alle kendte platforme. Anmelderne var den gang ret positive overfor Limbo. Deres næste spil Inside har netop modtaget Apples anderkendelse, fordi spillet skiller sig ud fra mængden.

Under dette års WWDC, er Inside løbet med en af udvikler priserne.

Hvis du klikker her, kan du se en fuld liste over hvilke spil der løb med spiludvikler priserne. Ud over det kan du også se en video hvor hele showet finder sted.

Som man kan se, er vinderne fra hele verdenen. Nu når lille Danmark er repræsenteret under dette show, kan vi godt tillade os at være lidt stolte. For god ordens skyld nævner vi hermed alle titlerne der løb med årets udvikler pris:

Hvis man kigger nærmere på listen, kan man se, at det hovedsageligt er spil som løber med priserne i år. Men der har dog sneget sig et par apps ind i mængden også.

LÆS OGSÅ: Subway Surfers-bagmænd tjener kassen på spilsucces

Hvis du ikke kender til Inside, kan jeg fortælle, at spillet er et blanding af et puzzle- og platformspil. Man er havnet i en meget mystisk verden, hvor det kort og godt gælder om at overleve. Måden man kommer videre i spillet er ved at gå på opdagelse og løse små gåder uden at blive opdaget af fjenden.

Mere til historien

Playdead har et udviklerhold på 35 udviklere, og blev stiftet tilbage i 2006.

Nu kan du selv teste iOS 26

Apples kommende iOS 26-opdatering er nu tilgængelig i Public Beta.

(mere…)
Rygtebørsen fortsætter om iPhone Fold

RYGTE: Endnu engang er størrelsen på iPhone Fold blevet bekræftet og Apple kan måske vende markedet på hovedet.

(mere…)
Bagdør til dine personlige iPhone-data droppes måske

Storbritannien dropper måske kravet om en bagdør til Apples iCloud-kryptering efter et stigende pres fra USA.

(mere…)
iPad Pro med M5-chip og 2 frontkameraer ventes år

RYGTE: Senere på året ventes iPad Pro med M5-chip og ikke bare ét men to frontkameraer.

(mere…)
Omregn valuta hurtigt og nemt på din iPhone

TIP: Da Apple frigav iOS 18, kom også en række smarte funktioner i Lommeregner-appen. Se dem her. 

(mere…)
iOS 26 Public Beta forventes denne uge 

Det tyder på, at Apple i denne uge vil frigive den første public beta version af den kommende iOS 26. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram