Klager efter milliardbøde: Ny bøderegn truer Google

Kelkoo og Foundem er ikke tilfredse med Googles ændringer i søgeresultaterne i shopping-delen efter EU gav Google kæmpebøde.

Google

Google misbruger stadig sin position, lyder kritikken.

Nogle af de selskaber, der klagede over Google og fik EU og konkurrencekommissær Margrethe Vestager til at udstede en rekordstor bøde på 18 milliarder kroner, klager fortsat.

Det fortæller Margrethe Vestager til Berlingske Business.

Google har siden gigant-bøden ændret sin visning af søgeresultater inden for shopping for at undgå yderligere bøder. Men hvis den danske EU-kommissær konkluderer, at den amerikanske tech-gigant stadig misbruger sin dominerende position til, at skævvride konkurrencen ved at fremhæve egne produkter, kan det udløse dagbøder i størrelsesordenen 93 millioner kroner.

– “Jeg er begyndt at mødes med nogle af de selskaber, som forventede at få fordele af beslutningen, altså at de igen kunne blive fundet frem for at optræde i gennemsnit på side fire i et søgemønster. Og når jeg mødes med dem, hører jeg, at de ikke er glade for den måde, som Google implementerer det på”, siger Margrethe Vestager blandt andet til Berlingske Business.

Vestager kan idømme Google dagbøder på op til fem procent af den daglige, globale omsætning i Googles moderselskab Alphabet, men altså kun, hvis Google beviseligt IKKE overholder påbuddet.

Både den britiske prissammenlignings­tjeneste Foundem, der tilbage i 2009 satte gang i Google-sagen med en klage til EU-Kommissionen, og kollegerne i prissammenligningstjenesten Kelkoo mener, at Googles ændringer af søgeresultaterne ikke slår igennem.

Således kalder direktør i Foundem, Shivaun Raff, det for “et røgslør”, mens Kelkoos Richard Stables til den britiske avis The Telegraph siger, at Kelkoo ikke får volumen, og at Google fortsat får 99 procent af søgeresultaterne.

Googles Mark Jansen afviser beskyldningerne og siger til avisen, at Google har foretaget de ændringer som EU har krævet.

Mere til historien

Ifølge Berlingske Business havde Google en daglig omsætning i tredje kvartal 2017 på 300 millioner dollar. Fem procent svarer til 15 millioner dollars og med en kurs på 6,21 kroner løber en dagbøde i skrivende stund op i 93,12 millioner kroner.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
YouTube Premium sætter ny abonnementsrekord

KORT NYT: YouTube Music og YouTube Premium har tilsammen passeret 150 millioner abonnementer på verdensplan. Tallet inkluderer gratis prøveabonnementer.

(mere…)
Google vil løse irriterende Pixel-problem med mere skærmlys

RYGTE: Pixel-telefonernes kamera kan have svært ved at genkende dig i mørke. Googles mulige løsning er enkel, men måske også irriterende, når du ligger i et mørkt soveværelse.

(mere…)
Fitbit Edge holder strøm i en uge: 5 minutters opladning giver en hel dag

Fitbit Edge kombinerer aktivitetsarmbåndets slanke form med smartwatch-funktioner, indbygget GPS og op til en uges batteritid.

(mere…)
Kæmpe opgradering på vej til Google TV Streamer

En ny generation af Google TV Streamer er angiveligt under udvikling. Blandt de største nyheder er indbyggede mikrofoner, registrering af personer i rummet og en opdateret fjernbetjening.

(mere…)
Google teaser ny fitness-tracker: ‘Fitbit Edge’ afsløres 12. oktober

Google har lagt en teaser for en ny bærbar enhed under navnet 'Fitbit Edge'. Den nye tracker forventes officielt præsenteret mandag den 12. oktober.

(mere…)
Snart kan du lettere finde personer og kæledyr i Google Fotos

KORT NYT: Google Fotos ser ud til at arbejde på en ny version, der giver brugeren nemmere mulighed for at filtrere billeder efter personer og kæledyr.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram