iPhone har mistet op mod 40 procents ydeevne

Sikkerhedsbeskyttelsen mod Meltdown og Spectre har reduceret ydeevnen på en række iPhone-modeller.

Som følge af sikkerhedsopdateringen til iPhone, der skal beskytte mod Spectre og Meltdown, er Apples telefoner blevet ”smittet” med en uheldig bivirkning.

Sikkerhedsopdateringen, der udkom den 8. januar har reduceret ydelsen på iPhone 6. Resultatet kommer fra Melvin Mughal, en tech-blogger fra Holland. Han har sammenlignet ydelsen før og efter opdateringen. I single-core testen faldt ydelsen 41 procent. Ved multi-core var faldet 39 procent.

Efterfølgende har HowToGeek testet nyere iPhones. iPhone 7 mistede mellem fire og to procent. På iPhone 8 var tabet markant mindre; 0,5 – 0,35 procent. iPhone 8 Plus tabte fra 0,07 til 1 procent i ydelse.

Eksperter om Meltdown og Spectre: Rolig nu

HowToGeek har også testet iPhone 6. Her kunne de kun påvise et tab på mellem 10 og 17 procent. Det skriver Computerworld.

Mere til historien

Windows brugere har også mistet hastighed efter sikkerhedsopdateringen fra Microsoft. Det er forskelligt hvordan ydelsen på de enkelte Windows udgaver er ramt.

Læs også:
Windows brugere har problemer efter sikkerhedsopdatering

 

Ny funktion: Lad din iPhone vente i telefonkøen for dig

Ventetid i telefonkøer hvor du skal være opmærksom er snart fortid, hvis du har en iPhone.

(mere…)
Apple ændrer på vækkeuret på iPhone

Apple er klar med en ændring i vækkeuret på din iPhone. Dette vil glæde nogen og irritere andre.

(mere…)
Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Hvilke Apple-nyheder kan vi forvente i oktober?

OVERBLIK: Der er stadig flere produkter, som vi venter på bliver lanceret fra Apple. Disse produkter kan meget vel lande i oktober.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
7 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram