Urremmen til dit Apple Watch skal stramme sig selv

Husker du de selvstrammende snørebånd i filmen “Tilbage til fremtiden”? En ny patentansøgning tyder på, at Apple arbejder på noget lignende.

Illustration fra patentet (Foto: USPTO)

Den norske tech-side Tek.no skriver, at Apple netop har fået patent på en selvjusterende mekanisme til elektroniske apparater, som kan bæres på kroppen.

I patentansøgningen skriver Apple, at smart- og træningsure ofte kun tillader en grov justering af urremmen. Dette betyder, at uret ikke altid sidder komfortabelt. Samtidigt kan det man opleve at remmen bliver løsere ændre sig pga. af sved eller bevægelse.

Apple Watch Series 3 – dansk pris og tilgængelighed

Apples dynamiske tilpasningsløsning skal gøre det muligt, at remmen automatisk tilpasser sig brugeren. Dette skal sikre, at du altid har en optimal komfort, når du bærer et Apple Watch.

Justeringen kan f.eks. foregå ved at sensorer løbende indsamler biometriske data. Dette betyder, at hvis uret registrerer, at du er igang med fysisk aktivitet, kan det selv stramme urremmen, så det sidder bedre og ikke hopper rundt på armen.

Udover den automatiske justering, kan brugeren også selv justere remmen via Apple Watch brugerfladen.

Hvis du er super-nørdet, kan du se patentet her

Mere til historien

Selvom patentet er godkendt, er der ingen garantier for, at det bliver til et færdigt produkt i fremtiden.

Nyt Apple TV ventes snart

Det seneste Apple TV er fra 2022. Måske er en AI-baseret opdatering snart på vej.

(mere…)
Disse produkter vil Apple snart lancere

OVERBLIK: Foråret er på vej og det er en masse nye Apple-produkter angiveligt også.

(mere…)
Apple på vej med ny iCloud-funktion

RYGTE: Apple er muligvis på vej med en ny funktion til iCloud, der går under kodenavnet 'Confetti'.

(mere…)
Apple har sat nye rekorder

Apple har fremlagt deres seneste kvartalsregnskab, hvilket afslører flere nye rekorder.

(mere…)
Apple: Sådan skal du opdatere dine AirPods

GUIDE: Der frigives ofte softwareopdateringer til AirPods, men hvordan opdaterer du dem egentlig? Tjek det ud her.

(mere…)
Apple sagsøgt for skadelige stoffer i Watch-remme

I starten af året var det Samsung, som blev sagsøgt - og nu er det Apple. Søgsmålet går på brug af PFAS i smartwatch-remme.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram