Urremmen til dit Apple Watch skal stramme sig selv

Husker du de selvstrammende snørebånd i filmen “Tilbage til fremtiden”? En ny patentansøgning tyder på, at Apple arbejder på noget lignende.

Illustration fra patentet (Foto: USPTO)

Den norske tech-side Tek.no skriver, at Apple netop har fået patent på en selvjusterende mekanisme til elektroniske apparater, som kan bæres på kroppen.

I patentansøgningen skriver Apple, at smart- og træningsure ofte kun tillader en grov justering af urremmen. Dette betyder, at uret ikke altid sidder komfortabelt. Samtidigt kan det man opleve at remmen bliver løsere ændre sig pga. af sved eller bevægelse.

Apple Watch Series 3 – dansk pris og tilgængelighed

Apples dynamiske tilpasningsløsning skal gøre det muligt, at remmen automatisk tilpasser sig brugeren. Dette skal sikre, at du altid har en optimal komfort, når du bærer et Apple Watch.

Justeringen kan f.eks. foregå ved at sensorer løbende indsamler biometriske data. Dette betyder, at hvis uret registrerer, at du er igang med fysisk aktivitet, kan det selv stramme urremmen, så det sidder bedre og ikke hopper rundt på armen.

Udover den automatiske justering, kan brugeren også selv justere remmen via Apple Watch brugerfladen.

Hvis du er super-nørdet, kan du se patentet her

Mere til historien

Selvom patentet er godkendt, er der ingen garantier for, at det bliver til et færdigt produkt i fremtiden.

Apple fortsætter kamp mod britisk iCloud-bagdør

Kampen mod en bagdør i iCloud fortsætter efter at Apple har indsendt en ny klage.

(mere…)
AirPods Ultra med kamera kan blive lanceret sammen med iPhone 18

RYGTE: Apple kan være tæt på at præsentere et nyt sæt AirPods med indbyggede sensorer, der skal bruges til Siri, Visual Intelligence og AI-funktioner.

(mere…)
20-års iPhone lander næste år – her er forventningerne

Om lidt over et år fylder iPhone 20 år og det betyder en jubilæumsmodel med store nyheder.

(mere…)
Apple Home Hub udkommer tidligst i oktober

RYGTE: Den længe ventede Home Hub får måske snart en lancering.

(mere…)
Vigtig opdatering er klar til Apple-enheder

En vigtig opdatering er klar til flere Apple-enheder og flere sikkerhedsrettelser gør opdateringen særligt presserende.

(mere…)
iPhone Fold kan være forsinket

RYGTE: Den kommende foldbare iPhone fra Apple har produktionsproblemer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram