Samsung arbejder på bedre Bixby

RYGTE: Bixby 2.0 er eftersigende på trapperne. Den digitale assistent vil komme med integration fra tredjepart. Stadig intet nyt om dansk-udgave.

Snart kan Bixby snakke med de apps, der allerede er på din Samsung telefon. Det skriver Android Central.

Samsung Galaxy S8 (Foto: Samsung)

Der er ikke meget, der tyder på, at Bixby 2.0 kan snakke dansk. (Foto: Samsung)

Samsung holder en konference for udviklere. Og det sker den 18. oktober. Ifølge rygterne vil sydkoreanerne præsentere Bixby 2.0 til eventen. Efter sigende vil Bixby 2.0 understøtte dybere integration med tredjepart.

Samsung Bixby taler nu i det meste af verden

Bixby kan allerede i dag snakke sammen med andre services. Eksempelvis er det muligt at ønske et musiknummer via Google Play Music. I fremtiden kan den integration altså blive bedre. Eksempelvis kan Google Assistant bestille mad via tredjeparts integration. Det skriver The Verge.

Samsung Galaxy S’erne – historien fra S til Galaxy S8

Rygterne siger indtil videre ikke noget omkring, hvorvidt Bixby 2.0 understøtter flere sprog. Indtil videre understøtter Samsungs assistent udelukkende koreansk og amerikansk engelsk. Og dansk er formodentlig heller ikke en prioritet for Samsung.

Samsung Galaxy Note 8 test – Note er stadig total unik

Da Apple præsenterede Siri til iPhone 4S i 2011 var det uden mulighed for at snakke dansk til stemmeassistenten. Der skulle gå næsten fire år, før det blev muligt. Så mon ikke, der går et godt stykke tid inden Bixby slår sig løs og snakker på dansk.

Samsung digitale assistent kaldet Bixby fik en dårlig modtagelse, da den debuterede sammen med Galaxy S8 og S8+ i marts. For det første var Bixby kun tilgængelig i håndfuld lande. Derudover var det ikke muligt at omprogrammere den såkaldte Bixby-knap. Begge problemer har sydkoreanere fikset. Og nu tyder meget altså på, at Bixby 2.0 lover bod og bedring.

Mere til historien

Bixby er indtil videre tilgængelig på Samsung Galaxy Note 8, S8, S8+ og de kommende høretelefoner IconX.

Samsung inviterer til Galaxy S25 Edge-event 

Samsung har inviteret verdenspressen med, når de i næste uge lancerer Galaxy S25 Edge.

(mere…)
Sony WH-1000XM6 afsløret med pris og specifikationer

En produktannonce på Amazon afslører flere detaljer om det kommende Sony WH-1000XM6-headset.

(mere…)
Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Måske comeback til iPhone-batteritilbehør

RYGTE: Apples smart batteri-case står til et comeback i forbindelse med iPhone 17 Air.

(mere…)
Slut med grimme kabler: Nu kommer The Frame Pro

Samsung The Frame kommer snart til salg i Danmark.

(mere…)
iPhone 20-års jubilæumsmodel med store ændringer

RYGTE: Vi nærmer os snart en milepæl, når det gælder iPhones, og store ændringer kan være på vej til netop den model.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram