Apple har netop frigivet iOS 8.3 – nu kan Siri dansk

Der er formentlig mange danskere der har ventet på denne opdatering fra Apple – og nu er den her. Opdateringen iOS 8.3 bringer blandt andet dansk til Siri med sig.

Apple har netop frigivet opdateringen iOS 8.3

Apple har netop frigivet opdateringen iOS 8.3

Kun en lille måneds tid efter den seneste opdatering til iOS er Apple nu klar med iOS 8.3, der byder på forbedret ydeevne, fejlrettelser og et helt ny-designet Emoji-tastatur.

iOS 8.3 er den tredje store opdatering til iOS 8. Den blev frigivet til udviklerne i februar måned og de offentlige beta-testere i midten af marts, derfor er det også allerede offentlig kendt, at iOS 8.3 byder på en række nye features og design ændringer til styresystemet.

Apple klar med iOS 8.3 beta til udviklere

I den nye opdatering er der lagt vægt på forbedringer til de meget brugte emoji-tegn. Men udover emoji, så byder opdateringer også på trådløs CarPlay, som giver brugerne muligheden for at forbinde deres iPhones til CarPlay-systemet.

Passbook-applikationen har også fået lidt mindre rettelser, det betyder blandt andet at Apple Pay og Passes nu er delt. Du kan se flere af de nye features på Macrumors.com.

Og en af de måske mere interessante tilføjelser med danske øjne er, at Siri har fået tilføjet flere sprog deriblandt dansk.

WEB-TV: Siri taler dansk – se og hør det her

Opdateringen er klar til OTA-download på din iOS-enhed allerede nu. iOS 8 er i en eller anden version installeret på 78 procent af alle aktive iOS-enheder, det viser tal fra Apple.

Det forlyder desuden, at Apple allerede arbejder på den næste store opdatering iOS 8.4, der forventes at inkluderer Apples kommende musikstreaming tjeneste.

Mere til historien

Sammen med iOS 8.3 har Apple også frigivet opdateringen 7.1 til Apple TV.

iPhone 17 Air kan få særlig farve 

Det rygtes, at den kommende iPhone 17 Air vil få en farve, som Apple ikke tidligere har brugt på deres produkter.

(mere…)
Pixel-brugere rapporter om problemer med Android 16

KORT NYT: Flere Google Pixel-brugere rapporterer om langsom opvågning fra låseskærmen på Android 16.

(mere…)
Her er forventningerne til ny MacBook med iPhone-chip

Hvad kan vi forvente af en MacBook med A18 Pro-chip?

(mere…)
Apple Watch vil advare hvis batteriet bruges for hurtigt

En simpel, men smart funktion er på vej til Apple Watch.

(mere…)
Apple er i gang med prototypen af iPhone Fold

RYGTE: Den første prototype af "iPhone Fold" er undervejs, hvilket giver flere indikationer på udviklingen.

(mere…)
Stor forbedring på vej til MacBook Pro

RYGTE: Forventningen er stadig, at vi får en MacBook Pro med OLED-skærm i 2026 — måske med et lille tvist.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
5 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram