Samsung Galaxy S8 kommer i en Microsoft Edition

Microsoft sælger en udgave af Samsung Galaxy S8 og S8+ i deres amerikanske detailbutikker. En såkaldt ”Microsoft Edition”.

Lumia 735 (Foto: Microsoft Devices)

Man skal grave dybt på Microsofts netbutik for at finde Windows Phone telefoner. Derfor virker det logisk, at Microsoft satser i en anden retning  (Foto: Microsoft)

Angiveligt sælger Microsoft en ”Microsoft Edition” af Samsung Galaxy S8, skriver The Verge og en række andre techmedier.

På Galaxy S6 og Galaxy S7 har en række applikationer som Microsoft OneDrive, OneNote og Skype været pre-installeret. I de første pressesamples af Galaxy S8 ses også Word, Excel, Powerpoint, OneDrive og Skype. Men der skal åbenbart flere apps ind på S8’erne fra Microsoft.

På den særlige Microsoft-udgave findes Office, OneDrive, Cortana, Outlook m. fl., lyder det ifølge The Verge fra en Microsoft talsperson.

Vi har prøvet Galaxy S8 og Galaxy S8+

De særlige Galaxy S8-telefoner kan forudbestilles i Microsofts amerikanske detailbutikker.

– “Ja, det er korrekt, at Samsung Galaxy S8 og Samsung Galaxy S8+ bliver lanceret i såkaldte ’Microsoft Editions’, skræddersyet med alle Microsofts ’produktivitetsapps’ – altså de apps, som mange af os bruger til at understøtte en travl og effektiv hverdag med Office, OneDrive, Cortana, Outlook og andre apps. Telefonerne bliver automatisk sat op, når telefonerne bliver pakket ud og forbundet til Wi-Fi,” fortæller Microsoft Danmark til MereMobil.dk.

I første omgang bliver Samsung Galaxy S8 og Samsung Galaxy S8+ Microsoft Editions lanceret i USA. Microsoft kan endnu ikke sige noget om planerne for en eventuel dansk lancering.

Dette tiltag kan handle om Microsofts manglende succes på egne telefoner med Windows Phone. For at undgå tomme hylder på telefondelen i detail-forretningerne giver det god mening, at tilbyde telefoner som kommer med en Microsoft pakke installeret. Dette har Microsoft dog ikke selv bekræftet.

Galaxy S8 og S8+ – her er de

WEB-TV Først kig på Samsung Galaxy S8 og Galaxy S8+

Mere til historien

Udover Microsoft-apps kommer Samsung Galaxy S8’erne også med Googles softwarepakke samt Samsungs egne apps.

Læs også:
Surface Book kommer endelig til Danmark

Flere Android-producenter ventes at skifte strategi

RYGTE: Android-producenter ventes at skifte lanceringsstrategi, der bygger mere på spredte lanceringer.

(mere…)
Priserne på Samsung-telefoner står til at stige markant 

Skal man tro de seneste rygter, så tvinges Samsung til at hæve priserne på deres smartphones allerede fra juni måned – måske endnu mere efter sommer. 

(mere…)
Nye detaljer om kameraet er lækket for S27-modellerne

KORT NYT: Flere detaljer og specifikationer om kameraet på den kommende Samsung Galaxy S27 Pro og S27 Ultra er angiveligt lækket.

(mere…)
Rygtet svirrer: Samsung gør klar til S27 Pro og nyt Ultra-design

RYGTE: Samsung planlægger angiveligt at ryste posen med S27-serien. Den almindelige model står til at blive skiftet ud med en "Pro"-model, mens S27 Ultra får et markant redesign af kameraet og endelig et større batteri. Læs rygterne her.

(mere…)
Galaxy Z Fold 8 bliver lettere – men meget dyrere

RYGTE: Samsungs kommende Z Fold 8 står til at blive tyndere og få et større batteri, men prisskiltet ser ud til at stige markant. Alt tyder dog på, at en ny "Wide"-model bliver det vigtigste våben mod Apples kommende foldbare iPhone.

(mere…)
Slut med at glemme vasketøjet: Sådan får du hjemmet til at arbejde for dig


Det smarte hjem har længe føltes som en samling af isolerede gadgets, der hver især kræver din opmærksomhed og en ny app. Men Samsung har en anden vision for 2026. Her rykker teknologien ind i baggrunden for at løse de små, irriterende hverdagsudfordringer – helt uden at du skal løfte en finger.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram