Samsung slår de sidste Galaxy Note 7ere ihjel

Nu Vil Samsung have de sidste brandfarlige Note 7ere ud af hænderne på forbrugerne.

Samsung Galaxy Note 7 (Foto: Samsung)

Samsung Galaxy Note 7 (Foto: Samsung)

Ifølge The Verge er Samsung i gang med at planlægge den endelige afslutning for de sidste Galaxy Note 7ere, der stadig ikke er returneret. En opdatering vil gøre det umuligt at oplade telefonen.

The Verge har modtaget et billede med en advarsel, der angiveligt er sendt ud til en eller flere af de Note 7-telefoner der stadig er i omløb.

Teksten lyder: ”As of December 15th, Samsung will modify the software to prevent the Galaxy Note 7 from charging. The phone will no longer work”.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Samsung eller US Cellular.

TIDSLINJE: Note 7 katastrofen dag for dag

Samsung har tidligere udsendt opdateringer der efterhånden har gjort telefonen ubrugelig. Eksempelvis kan Note 7eren kun oplades til 60 procent. Der kommer også en pop-up hver gang skærmen tænder med besked om, at telefonen er tilbagekaldt og skal returneres.

I Canada er der set eksempler på, at Bluetooth, Wi-Fi og andre dataforbindelser er blevet deaktiveret, så man hverken kan gå på nettet eller foretage opkald fra telefonen.

Samsung klar med Galaxy S7 Edge i Pear Black

Mere til historien

Den 4. november udsendte Samsung en meddelelse hvor de sagde, at 85 procent af Note 7erne på det amerikanske marked var kommet hjem. Det efterlader dog stadig 285.000 telefoner rundt hos forbrugerne.

Samsung bekræfter Tab S12-serien

Samsung har bekræftet, at Galaxy Tab S12-serien stadig er på vej og bliver lanceret senere i år.

(mere…)
Galaxy S26 FE står til mærkbar prisstigning

Det seneste rygte om den kommende FE-variant lyder på en mærkbar prisstigning.

(mere…)
Galaxy S27-serie kan få stort batteriløft

RYGTE: To modeller i den kommende Galaxy S27-serie står til at få et stort batteriløft.

(mere…)
Galaxy S27 kan få interessant kameraopgradering

RYGTE: En ny rapport antyder, at kameraet på Galaxy S27 kan få en interessant opgradering af hovedsensoren.

(mere…)
Samsung er klar med Watch9 og Ultra2

Samsung er klar med to nye Galaxy Watch med flere nyttige funktioner.

(mere…)
Samsungs nye Z Fold8-telefoner er crazy dyre

Ny teknologi koster kassen at udvikle, og forbrugere, der VIL have de nyeste produkter, er de første til at betale de efterhånden helt crazy priser. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram