Galaxy Note 7 – se brugerfladen

GALLERI: Galaxy Note 7 har mange nyheder i brugerfladen. Se her hvordan den nye Samsung-brugerflade tager sig ud.

Jeg har leget lidt med Samsung Galaxy Note 7, og selvom den nye phablet kun leveres med Android 6.0.1 Marshmallow, og ikke Android 7.0 Nougat, der ellers var rygtet, så er der sket rigtigt meget.

Samsungs brugerfladeoverbygning, kendt som TouchWiz, har fået en ordentlig overhaling. På Galaxy S7 så vi en høj grad af oprydning i brugerfladen, men med Note 7 er dette taget et stort skridt videre.

Bemærk hvor stilrent det ser ud, når en mappe åbnes. Læg også mærke til Indstillinger og den store ommøblering der her har fundet sted.

Note 7 er en vild Samsung telefon

Fredag den 2. september 2016 er Samsung klar med Galaxy Note 7 på det danske marked, og jeg tør allerede nu godt love, at vi inden salgsstarten er klar med en stor anmeldelse.

Se også vores web-TV indslag hvor vi tager det første kig på Note 7.

Vurdering: Note 7 vil ikke sælge i nærheden af Galaxy S7

Galleri: Screenshots fra Galaxy Note 7

Vi har prøvet Galaxy Note 7

Mere til historien

Galaxy Note 7 er premiere for Samsung på USB Type-C opladestikket. Også Gorilla Glass 5 er en nyhed på Note 7.

Samsung fortsætter vanvidspriserne

Den nye Samsung Galaxy Z Fold7 marker endnu en vanvidspris. Vil du betale så meget?

(mere…)
Foldbar duel: Samsung Galaxy Z Fold7 vs Galaxy Z Fold6

NEW YORK, US: Hvad kan Galaxy Z Fold7 som Galaxy Z Fold6 ikke kan? Denne gennemgang giver dig svaret.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Fold7: Tyndere, stærkere og hurtigere

NEW YORK, US: Samsung Galaxy Z Fold7 er en kraftig opgradering af tidligere foldbare topsmartphones.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Flip7 er en spændende nyhed

NEW YORK, US: Tidligere Z Flip-telefoner har aldrig været store, men den nye Z Flip7 er nu optimeret på flere punkter.

(mere…)
Samsung Galaxy Watch8 er optimeret til komfort, søvn og træning

NEW YORK, US: Galaxy Watch8 er en ægte opdatering, hvor man føler, at det er et nyt produkt.

(mere…)
Samsung arbejder på Android Auto alternativ

RYGTE: Samsung arbejder på en Auto DeX-funktion, der skal være et alternativ til Android Auto.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram