Safari-browseren er dyrt bekendtskab for Google

Trods protester fra Google og Apple, så har et vidne i en retssag afsløret, hvor meget Google betaler Apple for, at være standardsøgemaskine i Safari-browseren.

Safari ikon (Foto: Apple)

Safari ikon (Foto: Apple)

Google og Apple er konkurrenter ja, men i nogle tilfælde så arbejder de også sammen eller køber ”tjenester” af hinanden.

Apple har siden den første iPhone fra 2007 haft Google, som standardsøgemaskine i deres Safari-browser. Og det er noget Google betaler Apple for, da Apple får en andel af Googles reklameindtægter på Safari-søgeresultaterne.

 – TIP: Sådan fjerner du popup-beskeder på Mac

Hvor meget Apple reelt tjener på dette har hidtil været ren spekulation, men en igangværende retssag mellem Oracle og Google har nu givet indsigt i sagen. Det skriver Bloomberg.com.

Et vidne i denne retssag oplyser, at Apple får 34 procent af de reklameindtægter, som Google tjener på de besøgende, der kommer fra Safari-browseren. I rundetal er det omkring 1 milliard dollars om året, hvilket svarer til små 7 milliarder danske kroner.

Af konkurrencemæssige hensyn, så kan det være skidt både for Apple og Google, at det altså nu er kendt af offentligheden, hvad denne aftale ”koster”.

 – Google vil installere apps direkte fra søgningen

Den oprindeligt aftale mellem Apple og Google skulle eftersigende være udløbet ved årsskiftet 2015/2016, men da der ikke er sket ændringer og Safari fortsat bruger Google, som standard, så må man antage aftalen er blevet forlænget.

Ønsker man ikke at bruge Google, som søgemaskine, så kan man ændrer dette manuelt.

Mere til historien

Tidligere har blandt andet Microsoft og Yahoo vist interesse i, at blive standardsøgemaskinen i Safari.

Google Fotos får stor opdatering med nye enkle funktioner

Google skruer op for funktionerne i Google Fotos med introduktionen af ny billedmotor. 

(mere…)
Google Maps med AI: Du kan navigere håndfrit

Snart kan danske bilister få en fuldt stemmestyret køreoplevelse, når Google ruller sin AI-assistent, Gemini, ud i Google Maps. 

(mere…)
Apples nye smartere Siri får sine kræfter fra Google

RYGTE: Når Apples smartere Siri en dag bliver udrullet, så bliver motoren måske Google Gemini.

(mere…)
Google forslår nedslag i Play Store gebyrer

KORT NYT: Google har foreslået en reducering i deres Play Store-gebyr samt forbedret understøttelse af tredjepartsbutikker.

(mere…)
Google Oversæt kan snart blive mere præcis

Snart bliver Google Oversæt enten mere præcis eller hurtigere, når det gælder oversættelser.

(mere…)
Samsung afholder event næste uge

Samsung afholder et event i næste uge, hvor et nyt XR-headset ventes annonceret.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram