Apple Pay nu også tilgængelig i Australien

Apple ruller deres mobilbetalingstjeneste, Apple Pay, ud i endnu et land. Denne gang er det Australien, der får tjenesten på samme vilkår som Canada.

Apple Pay

Apple Pay (Foto: Apple)

Præcis som i Canada, så har Apple også lanceret Apple Pay i Australien, men også her er mobilbetalingstjenesten kun tilgængelig for de, som har American Express.

Det betyder også, at Australien nu er det fjerde land, hvor betalingstjenesten åbner op for brugerne – men altså med restriktioner som i Canada. Det skriver Cnet.com.

Tjenesten er lanceret for American Express-kortholdere ”Down Under”. Hvilket er over et år efter Apple Pay debuterede på det amerikanske marked. I juli nåede tjenesten så England og altså tidligere denne uge også Canada.

Det kunne derfor se ud til, at samarbejdet med American Express betyder, at Apple Pay bliver tilgængelig i flere lande den kommende tid, men med samme restriktioner, som i Australien og Canada.

American Express har en markedsandel på kreditkortmarkedet i Australien på 17 procent med omkring 6,8 millioner kortholdere.

Apple Pay

Apple Pay (Foto: Apple)

Apple Pay kræver også, at American Express-kunderne har en iPhone 6 eller nyere eller et Apple Watch for at kunne købe via betalingstjenesten hos de godkendte forhandlere.

Det ventes, at Apple Pay også kommer til Spanien, Singapore og Hong Kong i 2016, men på samme vilkår som tilfældet er i Australien og Canada.

Om Apple Pay kommer til Danmark i fremtiden er endnu uvist.

Mere til historien

Det er vigtigt at vide, at det kun er American Express kort, som er udskrevet af American Express selv der virker, og ikke de australske banker, som Commenwealth Bank, Westpac, National Australia Bank og ANZ Bank.

MacBook Pro med OLED ventes kommende måned

RYGTE: Den første MacBook Pro med OLED-skærm forventes her i oktober eller november.

(mere…)
iPhone Duo har udskiftelig skærmfolie

KORT NYT: Den indvendige skærm på iPhone Duo har et udskifteligt lag folie, som Apple kan udskifte ved behov.

(mere…)
Prognose: Apple forventes at sælge 6 millioner foldbare iPhone Duo i år

Analysehuset Counterpoint Research spår, at Apple kan nå at sælge omkring 6 millioner eksemplarer af den nye iPhone Duo inden udgangen af 2026. Flaskehalse i produktionen kan dog spænde ben.

(mere…)
Får vi et Apple Event den 13. oktober?

RYGTE: Apple vil afholde et mindre Apple Event den 13. oktober, hvor dagsordenen er smarthome.

(mere…)
Sådan passer du bedst på dit iPhone-batteri – og får det til at holde længere

TIP: Batteriet er en af de dele i din iPhone, der slides mest med tiden. Her kan du se, hvordan du passer bedst på det – og hvornår et batteri kan være unormalt slidt.

(mere…)
Problemer med Face ID på iPhone 18 Pro? Apple har en løsning klar

Apple har udsendt iOS 27.0.1, som retter Face ID-fejlen, der kunne få iPhone 18 Pro og iPhone 18 Pro Max til at fryse og genstarte.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram