SnapChat dropper indholdsproduktion
Kort nyt: Brugerne har ikke været særligt interesseret i SnapChat’s eget-producerede indhold. Derfor lukkes og slukkes der for Snap Channel.
I starten af året lancerede SnapChat deres Discover-platform, hvor der var mulighed for at få artikler, billeder og videoer præsenteret i små ”bidder” i SnapChat’s velkendte format.
Foruden indhold fra store medier, som ESPN, Vice og CNN startede SnapChat også med selv at producere historier under navnet Snap Channel.
Men denne Discover-platform har vist sig at være ret uinteressant for brugerne. Derfor er Snap Channel fjernet fra applikationen – og hele afdelingen lukket og slukket. Samarbejdet med de andre store medier vil, ifølge Dead Hollywood, fortsætte. Det skriver DR.dk.
Mere til historien
I maj kunne SnapChat oplyse, at de havde mere end 100 millioner aktive brugere.
Meta understøtter nu muligheden for gruppechats og direkte beskeder på deres Threads-platform.
(mere…)Regeringen ønsker at indføre en national aldersgrænse på 15 år for adgangen til "flere sociale medier", udtaler statsminister Mette Frederiksen.
(mere…)Instagram fortsætter sin vækst og har nu rundet en ny milepæl med 3 milliarder månedlige brugere.
(mere…)Et nyt socialt medie, WeAre8, er lanceret i Danmark med en mission om at udfordre de etablerede giganter som Facebook og TikTok.
(mere…)Instagram har udrullet deres app til iPad.
(mere…)I et bemærkelsesværdigt initiativ opfordrer Lundgårdskolen i Herning nu forældre til at forbyde deres børn adgang til sociale medier.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
0 Kommentarer
Ældste


