Nu skal senior DJs på Spotify

Doro opfordrer nu seniorer til at sammensætte den bedste spilleliste via musiktjenesten Spotify.

Senior på Spotify

Senior på Spotify

Doro, der er kendt for deres betjeningsvenlige mobiltelefoner, vil nu sammen med de ældre selv, opmuntre seniorerne til at sammensætte en spilleliste med deres yndlingsmusik fra deres tid. Målet er, at skabe en spilleliste i Spotify med den bedste musik valgt af seniorer og samtidig informere de ældre om, hvordan man nemt kan lytte til musik og lydbøger via sin smartphone eller computer.

For mange seniorer kan det være en udfordring, at downloade apps og få streamingtjenesterne til at fungere i deres dagligdag. Underholdningen er i dag sjældent længere end et klik væk, og projektet skal være med til at vejlede seniorerne til at drage nytte af alle de muligheder der findes i online universet.

Selvom seniorerne måske ikke har mange følgere på Instagram eller tweeter regelmæssigt, kan de sagtens være med på den digitale udvikling.

Sommerkonkurrence med senior-smartphone

Frem til den 28. juni kører Doro en konkurrence hvor deltagerne kan vinde en seniorvenlig smartphone fra Doro, Spotify abonnementer og T-shirts.

For at deltage i konkurrencen skal man være over 55 år, og indsende titlen på sangen og navnet på kunstneren på Doros kampagneside.

Konkurrencen om at få sin yndlingssang med på spillelisten er et skandinavisk projekt, så både svenske og norske seniorer kan bidrage med deres favoritter.

Man kan løbende se hvad der er føjet til spillelisten.

Mere til historien

Spotify er grundlagt i Stockholm i 2006.

Spotify får sin egen AI-assistent

Spotify er i gang med at udrulle en ny chatbot-lignende funktion, hvor du kan snakke med en AI om musikønsker.

(mere…)
Netflix skærper kontrollen – hver profil får eget login

Netflix er i gang med at udrulle et krav om unik email til hver profil, hvilket kan få betydning for kontodeling og brug i husstanden.

(mere…)
PlayStation sletter dine købte film: 551 titler forsvinder snart

Hvis du har købt film gennem PlayStation og deres filmbutik, så kommer der en rigtig dårlig nyhed.

(mere…)
YouTube lader dig snart være din egen algoritme

Snart kan du være din egen algoritme, når det gælder video-feedet og de videoer, som du får tilbudt.

(mere…)
Spotify-badge udvides til podcast

Spotify har udvidet brugen af deres "menneske-badge" til også at gælde podcasts.

(mere…)
Irriterende fejl i Spotify: Apple CarPlay viser forkert info

Efter en nylig opdatering melder flere bilister om fejl i Spotify via Apple CarPlay. Musikken spiller, men sangtitler og albumcovers matcher ikke det, du hører. Spotify har nu bekræftet, at de undersøger sagen.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram