Mor og far er uønskede venner på Facebook

Flere forældre bruger deres smartphone til Facebook, og det får de unge til, at skifte til andre sociale medier eller blokere forældrene.

Facebook

Facebook

Næsten alle med adgang til internettet har også en Facebook-konto. Faktisk har Facebook over 1,3 milliarder brugere.

Men når stort set alle og enhver er samlet på samme platform, har det også en bagside. Det skriver Tek.no.

De britiske aviser The Telegraph og Daily Mail melder om en ny trend som indebærer, at mange unge mennesker faktisk forlader Facebook, fordi de ikke ønsker, at deres forældre skal snage i deres liv på det sociale medie.

I en britisk undersøgelse, som Halifax Digital Home Index stod bag, svarede 32 procent af deltagerne mellem 16-34 år, at de havde slettet deres Facebook-profil, efter en af deres forældre var kommet på Facebook.

33 procent svarede, at de havde slettet eller blokeret familiemedlemmer fra vennelisten, mens 10 procent havde skiftet til andre sociale tjenester, hvor deres forældre eller familie ikke var til stede, f.eks. Twitter, Snapchat og Instagram.

– Snag i dine venners gamle Facebook opdateringer

Meget af grunden til denne udvikling, skal ses i lyset af , at forældregenerationen i stigende grad benytter deres smartphone til de sociale medier.

Resultaterne af undersøgelsen genspejler meget godt trenden indenfor sociale medier, og hvordan teknologien forbedrer kontakten imellem familier, der er spredt over hele verden, men samtidig også hvordan den er med til at forstyrre de unges privatliv, som de gerne vil holde skjult for forældrene.

Mere til historien

Tek.no har været i kontakt med Facebook’s nordiske kontor, som dog ingen kommentarer har til undersøgelsen.

Storbritannien vil forbyde sociale medier for unge under 16 år

Diskussionen herhjemme ender ofte bare med gode råd. Men nu tyder det på handling fra briterne, der har en plan om total forbud mod sociale medier. 

(mere…)
Ny regering vil forbyde sociale medier for børn under 15 år

Den nye regering vil indføre en aldersgrænse på 15 år for sociale medier – uden mulighed for forældredispensation

(mere…)
Facebook og Instagram får nye abonnementer: Se priser og fordele her

Vil du betale for Facebook og Instagram? Snart får du i hvert fald endnu en mulighed for at gøre det.

(mere…)
EU-smæk mod Meta: Det er alt for let for børn

Hvert tiende barn i EU bruger Facebook eller Instagram ulovligt. Nu får Meta et alvorligt smæk for at gøre det alt for nemt at omgå aldersgrænsen.

(mere…)
Norge vil forbyde sociale medier til alle under 16 år

Mens tech-giganterne kæmper for brugernes opmærksomhed, vælger den norske regering nu at gå radikalt til værks. Et nyt lovforslag skal holde børn og unge helt væk fra platforme som TikTok og Snapchat, indtil de fylder 16 år.

(mere…)
Østrig vil forbyde sociale medier for børn under 14 år

Det bliver snart markant sværere for østrigske børn at tilgå TikTok og Instagram. Regeringen i Østrig planlægger nu et kontant forbud, der skal ramme alle under 14 år, men det rejser store spørgsmål om overvågning og privatliv.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram