iOS 8 udbredes langsommere end iOS 7

Brugerne af Apples produkter installerer ikke iOS 8 så hurtigt som tilfældet var med iOS 7.

ios8-versionsudvikling-02-02-15

Udbredelsen af de enkelte softwareversioner fra Apple målt den 2. februar 2015 (Kilde: Apple)

Ifølge data fra Apple, der er indsamlet den 2. februar 2015, viser de nyeste tal at, der nu er 72 procent iOS-enheder, som har opdateret til iOS 8.

Den seneste opgørelse viser også, at det fortsat er hver fjerde iOS-enhed, der stadigvæk har iOS 7, mens kun tre procent har iOS 6 eller ældre versioner.

Tallene kommer fra Apple App Store, og viser enheder, der har besøgt applikationsbutikken den 2. februar 2015. Tallene viser en vækst, hvis man sammenligner med oplysningerne fra opgørelsen forinden, hvor det var 69 procent, som havde iOS 8.

Sammenligner man med adoptionsraten fra frigivelsen af iOS 7, der var den hurtigst voksende softwareversion fra Apple, så var iOS 7 på samme tidspunkt i dens levetid, installeret på omkring 85 procent iOS-enheder, viser data fra Mixpanel.

Den 15. oktober 2014 krydsede iOS 7 og iOS 8 hinanden. Det var på den dato, at iOS 8 havde en større udbredelse, end iOS 7.

Mere til historien

Apple har fornylig frigivet iOS 8.1.3, der blandt andet indeholder fejlrettelser og søger for, at det kræver mindre fri plads på brugernes enheder, når der skal opdateres til en ny version. Udviklerne har netop modtaget iOS 8.2 beta 5, som bliver den næste større iOS-opdatering.

AirTag 2 på vej med forbedret rækkevidde og sikkerhed

En ny opdateret variant af AirTag er på vej. Den ventes at have længere rækkevidde - og større sikkerhed.

(mere…)
Siris smarte funktioner på iPhone har en udfordring

Det har vakt en del ærgrelse, at Apples smartere Siri nu er udskudt, men der ligger en dybere problemstilling i det.

(mere…)
EU vil tvinge Apple til flere store ændringer

EU er endnu engang ude med riven og kræver, at flere nye tiltag implementeres til fordel for brugerne.

(mere…)
Nej Apple! Ny budget-iPad har IKKE en større skærm

Apples nye iPad 11. generation har fået en 11-tommer skærm, siger Apple. Nej! ... siger vi!

(mere…)
Foldbar iPhone bliver vanvittig dyr!

RYGTE: Apples første foldbare bliver nok ikke for alle – prisen kan nemlig blive voldsomt høj.

(mere…)
Ny Apple-satsning er igen forsinket

Det næste store produkt fra Apple står igen til at blive ramt af forsinkelser.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram