Goddag! Siri taler nu dansk

Stemmeassistenten i iPhone og iPad, Siri, vil fra iOS 8.3 kunne bruges på dansk.

Apples stemme assistent Siri (Foto: Apple)

Apples stemme assistent Siri (Foto: Apple)

Når Apple frigiver opdateringen iOS 8.3 begynder Siri, Apples stemmekommando-funktion, at tale dansk. Sprogene hollandsk, portugisisk, svensk, thai, tyrkisk og engelsk for Indien kommer også med i iOS 8.3.

Understøttelse af dansk har været efterspurgt, naturligvis primært af danskere, siden Siri blev lanceret den 4. oktober 2011 sammen med iOS 5. På grund af sprogets begrænsede udbredelse har den danske Siri ladet vente på sig, og jeg har gennem de seneste godt tre år tvivlet på, hvorvidt dansk nogensinde kom med.

Efter dansk blev muligt i beskeddiktering i sommer, sammen med 23 andre sprog, var jeg ikke længere i tvivl om, at Apple ville komme med det danske sprog, som en del af Siri-funktionen.

Journalist og idémanden bag sprogmuseet.dk, Stig Andersen, fortalte i 2011 til Kristeligt Dagblad, at dansk er et stærkt sprog. På en liste over hvor mange der taler sproget, kom Danmark ind på en 70. plads. Her bemærkes det, at 90 procent af de sprog der findes i verden, er mindre end dansk.

Hvordan får du Siri på dansk?

Indtil videre kræver det en udviklerkonto hos Apple, for at få Siri på dansk.

Funktionen bliver en del af iOS 8.3 der aktuelt er ude hos udviklerne i den anden betaversion.

Slutbrugere af iPhone og iPad vil kunne opgradere, når iOS 8.3 frigives til offentligheden, hvilket ventes at ske i løbet af marts.

Web-TV: Vi har testet den danske Siri

Mere til historien

Siri blev introduceret sammen med iPhone 4S og er tilgængelig på iOS-enheder fra denne og fremefter.

Apple Watch med Touch ID kan være på vej

RYGTE: Et Apple Watch med Touch ID er spottet i interne koder hos Apple og kan være på vej næste år.

(mere…)
Kommende opdatering får din gamle iPhone til at føles markant hurtigere

Apple har i seneste betaversion af iOS 26 introduceret en ny hurtigere app-animationsstil.

(mere…)
Ny iPhone-opdatering på vej

Det rygtes, at Apple snart vil frigive iOS 18.6.2 opdateringen, der ventes at indeholde fejlrettelser og sikkerhedsopdateringer.

(mere…)
Ingen iPhone 18 til næste år?

RYGTE: Måske får vi ikke en iPhone 18 til næste år. I stedet vil den være en del af en større omrokering af lanceringer.

(mere…)
iPhone 17 Pro kan blive dyrere og billigere

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Pro får måske en højere pris, men til gengæld mere plads.

(mere…)
Apple er klar med en opdatering til din iPhone

Apple er klar med en ny opdatering, som løser en patentstrid i USA. Der er også en redesignet funktion til iltmåling i blodet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram