Goddag! Siri taler nu dansk

Stemmeassistenten i iPhone og iPad, Siri, vil fra iOS 8.3 kunne bruges på dansk.

Apples stemme assistent Siri (Foto: Apple)

Apples stemme assistent Siri (Foto: Apple)

Når Apple frigiver opdateringen iOS 8.3 begynder Siri, Apples stemmekommando-funktion, at tale dansk. Sprogene hollandsk, portugisisk, svensk, thai, tyrkisk og engelsk for Indien kommer også med i iOS 8.3.

Understøttelse af dansk har været efterspurgt, naturligvis primært af danskere, siden Siri blev lanceret den 4. oktober 2011 sammen med iOS 5. På grund af sprogets begrænsede udbredelse har den danske Siri ladet vente på sig, og jeg har gennem de seneste godt tre år tvivlet på, hvorvidt dansk nogensinde kom med.

Efter dansk blev muligt i beskeddiktering i sommer, sammen med 23 andre sprog, var jeg ikke længere i tvivl om, at Apple ville komme med det danske sprog, som en del af Siri-funktionen.

Journalist og idémanden bag sprogmuseet.dk, Stig Andersen, fortalte i 2011 til Kristeligt Dagblad, at dansk er et stærkt sprog. På en liste over hvor mange der taler sproget, kom Danmark ind på en 70. plads. Her bemærkes det, at 90 procent af de sprog der findes i verden, er mindre end dansk.

Hvordan får du Siri på dansk?

Indtil videre kræver det en udviklerkonto hos Apple, for at få Siri på dansk.

Funktionen bliver en del af iOS 8.3 der aktuelt er ude hos udviklerne i den anden betaversion.

Slutbrugere af iPhone og iPad vil kunne opgradere, når iOS 8.3 frigives til offentligheden, hvilket ventes at ske i løbet af marts.

Web-TV: Vi har testet den danske Siri

Mere til historien

Siri blev introduceret sammen med iPhone 4S og er tilgængelig på iOS-enheder fra denne og fremefter.

Uventede genstarter rammer Apple Watch Series 12 og Ultra 4

Flere nye ejere af Apple Watch Series 12 og Apple Watch Ultra 4 oplever, at urene pludselig genstarter. Diagnosticeringslogs peger på problemer med chippens Neural Engine.

(mere…)
Mac Studio med M5 Ultra er vanvittigt hurtig, men pas på overkill

(mere…)
Apple, Google og Samsung i patentstrid – vil have stoppet salget af flere produkter i USA

Et mindre lydfirma i USA mener, at Apple, Google og Samsung har krænket deres patent og forsøger at tage vidtgående midler i brug, blandt andet et salgsstop af flere produkter.

(mere…)
Apple har accepteret højere priser på RAM og lagringsplads i 2027

Apple har accepteret en højere pris på RAM og lagerchips fra Samsung i første kvartal af 2027, og det kan få betydning for forbrugerne.

(mere…)
iPhone 18 Pro Max i ladetest med stor forbedring

De seneste to år har Apple haft store forbedringer af batteriet, alligevel ser opgraderingen i år ud til at være den bedste.

(mere…)
Apple overrasker: iOS 27.2 beta udvider Siri AI med fem nye sprog

Apple har i dag frigivet den første beta af iOS 27.2. Opdateringen byder på en helt ny Sundhed-app og giver den nye Siri AI en stor sprogopdatering.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram