Kuddle og Microsoft vil lave børnevenlig tablet

Microsoft og det norske firma Kuddle er på vej med en børnevenlig tablet, som er baseret på Windows-platformen. Læs mere her.

Det norske firma Kuddle har planer om at lancere en børnevenlig tablet i samarbejde med Micrsoft den 1. december. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.com.

Kuddle står blandt andet bag en applikation, som tilbyder tryg billeddeling blandt børn under 13 år, men nu arbejder selskabet også på, at indhente penge fra investorer, så de kan tilbyde andre typer elektroniske enheder til børn.

– ”Den første enhed vil være en tablet på størrelse med en iPad Mini, men til en pris under 100 dollar. Tabletten vil være klar før lanceringen af netbutikken Kuddle Store,” siger Ole Vidar Hestaas fra Kuddle til Reuters.

Selvom tabletten bliver til i samarbejde med Microsoft, så vil den bære Kuddle’s brand. Det skriver Amobil.no.

http://www.youtube.com/watch?v=db2xLRdy4Jc

Og vil tilbyde den sikkerhed de fleste forældre er på jagt efter, hvilket blandt andet betyder der ikke kan ses YouTube-videoer, der ikke er beregnet til børn og spil som GTA vil ikke kunne installeres.

Det er uvist om der er tale om en ”Surface-tablet” med Kuddle-logo eller noget helt nyt, dog er det sikkert det bliver en Windows-tablet.

På sigt vil Kuddle også komme med en Android-tablet.

Mere til historien

Kuddle-tabletten vil desuden komme med Kuddle-applikationen præ-installeret. Kuddle-applikationen lanceres snart på både svensk og dansk.

Regeringen vil forbyde sociale medier for børn under 15 år

Regeringen ønsker at indføre en national aldersgrænse på 15 år for adgangen til "flere sociale medier", udtaler statsminister Mette Frederiksen. 

(mere…)
Windows 10 lukker: Her er dine muligheder

TIP: Den 14. oktober 2025 sætter Microsoft et endeligt punktum for Windows 10. Her er dine muligheder. 

(mere…)
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra er ULTRA lækker | TEST

(mere…)
Nu fjernes mobiltelefoner fra folkeskolerne

Et bredt politisk flertal har besluttet, at alle folkeskoler og fritidstilbud fremover skal være mobilfrie.

(mere…)
Regeringen indgår aftale: Forældre skal vejledes i børns mobilbrug

Ny aftale skal klæde forældre bedre på ved køb af børns første telefon.

(mere…)
Hvert fjerde barn får delt billeder uden samtykke

Hvert fjerde barn har oplevet at få delt private billeder eller videoer uden samtykke. Det viser en ny undersøgelse.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram