TDC-kunder skal fortsat vente med iOS 8-opdatering
Kunder hos TDC som har en iPhone, og samtidigt er afhængige af mobil omstillings-funktionen, bør fortsat ikke opdatere til iOS 8.
Overfor MereMobil.dk bekræfter TDC, at heller ikke iOS 8.0.2 (frigivet 25. september 2014), vil få omstillingsfunktionen til at virke, selvom det tidligere blev meldt ud, at være rettet i iOS 8.0.1.
TDC forventer først en rettelse fra Apple i købet af 4-5 uger.
Kunder hos TDC som ikke er afhængige af tjenesten mobil omstilling, kan uden problemer opdatere til den nyeste version af iOS 8.
TDC har opsat en driftsside hvor man kan følge udviklingen omkring den manglende funktion.
– Web-TV: Se da iPhone væltede byen
Mere til historien
Apple var efter frigivelsen af iOS 8.0.1, der blev trukket tilbage kort tid efter, ude at forklare årsagen til tilbagetrækningen.
GUIDE 2025: Bliver du overvåget? Se hvordan du finder skjulte trackere på både iPhone (som AirTag) og Android i vores opdaterede guide. Vi gennemgår de nye automatiske advarsler og samarbejdet mellem Apple og Google, der sikrer dig mod uønsket sporing.
(mere…)OVERBLIK: Apples roadmap for 2026 ser rekordstort ud med over 20 planlagte lanceringer. Vi har samlet listen med alt fra den ventede iPhone Fold til nye smarthome-produkter.
(mere…)Mens markedet for hukommelse er presset i knæ, rykker Apple tættere på deres største rival. Læs hvorfor Samsung nu bliver hovedleverandør af RAM til iPhone.
(mere…)Hvis du synes, du ser flere reklamer, når du leder efter nye apps, har du ret. Apple skruer nu op for mængden af annoncer i App Store.
(mere…)Har du en smadret skærm eller et slidt batteri? En ny historisk afgørelse betyder, at du snart kan spare mange penge på at få din iPhone fixet i Danmark.
(mere…)Siden Intel-dagene har der været stille. Men nu er der fundet beviser dybt i systemet, der tyder på, at Apple endelig har lyttet - iMac Pro kan være på vej.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
0 Kommentarer
Ældste


