Apple vil bygge verdens grønneste bygning

At miljøet er vigtigt for Apple, gør de nu helt tydeligt, med deres planer, for deres kommende hovedkontor i Californien.

Apple har vokset sig så stort, at det amerikanse selskab, nu betragtes, som værende blandt de absolut største teknologi-virksomheder i verdenen, men det er ikke kun på produkter som deres

Sådan kommer Apples nye hovedkontor, til at tage sig ud, når det, efter planen, står færdigt i 2016.

Sådan kommer Apples nye hovedkontor, til at tage sig ud, når det, efter planen, står færdigt i 2016.

Macbooks og iPhones, at de vil høste et godt omdømme. Apples CEO, Tim Cook, har nemlig afsløret på en klimakonference i New York, der løber af staben i denne uge, at deres kommende hovedkontor i Cupertino, Californien, skal være den grønneste bygning i hele verdenen.

 – Apple sætter ny salgsrekord med iPhone 6

– “Vi er i gang med at bygge et nyt hovedkontor, som jeg tror vil blive den grønneste bygning på planeten,” har Tim Cook, ifølge det amerikanske medie Cnet, udtalt ved klimakonferencen i går.

Det nye hovedkontor, kommer efter sigende til at minde meget om et rumskib, med sin ovale udformning og forventes at stå færdigt i 2016.

Apple har tidligere udtalt, at området, hvor man bygger det nye hovedkontor, kommer til at inkludere mere end 7.000 træer, have underjordiske parkerings faciliteter, samt være drevet af et af verdenens største solcelle energi anlæg.

Apples grønne planer, skal dog ikke kun komme til udtryk igennem deres nye hovedkontor, men også igennem deres produkter, som Apple, ifølge Tim Cook, arbejder på at gøre grønnere.

Mere til historien

Den nye grønne linje fra Apple, kommer ifølge Cnet, som resultat af den hårde kritik, Apple blev udsat for i 2012, af avisen The New York Times, der i en artikel, satte skarpt fokus på forholdende, hos de kinesiske leverandører, Apple benytter sig af, til fremstilling af deres produkter.

 

Stor iPhone-opdatering: iOS 27 kan hentes nu

Apple har frigivet iOS 27 til iPhone. Opdateringen byder blandt andet på et justeret Liquid Glass-design, nye AI-funktioner og forbedret børnesikring. Den store Siri AI-nyhed er dog ikke tilgængelig på iPhone i EU ved lanceringen.

(mere…)
Helt uhørt: Apple hæver prisen på ældre iPhones med 1.000 kroner

Apple har hævet priserne på flere ældre iPhones med 1.000 kroner. Prisstigningerne kommer midt i en global chip- og hukommelsesmangel. Der er dog stadig mulighed for at gøre et scoop på iPhone 17 Pro.

(mere…)
iPhone Duo kan snuppe en fjerdedel af det foldbare marked på få måneder

Ny analyse spår, at Apple snupper næsten 25 procent af hele det globale foldbare marked inden årets udgang – og overhaler etablerede Android-rivaler.

(mere…)
Apple hæver priserne på iPhones – også de gamle modeller

Apple har hævet prisen på den nye iPhone 18 Pro. Men det stopper ikke der. Også flere af de iPhones, Apple allerede havde i sortimentet, er blevet dyrere.

(mere…)
Apple lancerer AirPods 5

Apple er klar med AirPods 5, som bringer kraftig ANC, live-oversættelse og Siri AI ned i den absolut billigste prisklasse. Se alle nyhederne og detaljerne her.

(mere…)
Apple er klar med nye Apple Watch-modeller

Under gårsdagens event var Apple Watch også på listen over fornyede enheder. Her er Apple klar med Series 12 og Ultra 4.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram