TDC advarer mod fupsms’er

Får du SMS-beskeder fra et +88-nummer, som beder dig ringe tilbage til et udenlandsk nummer, så er du udsat for fupsms’er. Pas på, det kan blive dyrt.

iPhone 5S SMS tastatur beskeder

iPhone 5S (Foto: MereMobil.dk)

Modtager du en SMS-besked fra et telefonnummer, som begynder med +88, så skal du være ekstra opmærksom. I disse dage oplever flere danskere, at få SMS-beskeder fra +88-numrene, med teksten ”Ring straks tilbage til mig” eller at man straks skal ringe til et udenlandsk numer. Det oplyser både TDC, Syd- og Sønderjyllands Politi, samt politiet på Sydsjælland og Lolland-Fasters. Det skriver DR.dk.

– Fup-SMS’er – sådan beskytter du dig

– “I går oplevede vi er, at der var nogle stykker, der ringede til vores servicecenter om, at de havde modtaget de her sms’er, og vi gik så ud og advarede mod at reagere på beskederne, da det tit hænger sammen med en overtaksering,” fortæller vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands Politi, Søren Strægaard.

Får du ringet tilbage så kan regningen blive høj. Ekstra Bladet har været i kontakt med en person, som endte med en regning på 700 kroner for et opkald til telefonnummeret +88213700102. Sydsjællands Politi fortæller også, at det kan koste op mod 120 kroner at ringe tilbage til et +88-nummer.

TDC oplyser, at de har blokeret for de +88-numre, som deres kunder har anmeldt, hvilket betyder der ikke længere kan ringes tilbage til dem.

Mere til historien

Det er ikke kun på mobilen, at du skal være opmærksom på fup-numre. Også på Facebook har der tidligere været advarsler om fusk.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Din robotstøvsuger kan være en åben dør for hackere

Dine smarte enheder i hjemmet kan være en genvej for it-kriminelle. En sikkerhedsekspert peger på 4 råd, der gør hjemmets enheder mere sikre.

(mere…)
Sikkerhedsforsker: Samsung-tv analyserer lyd og billeder til reklamer

En sikkerhedsforsker hævder at have fundet omfattende sporing i et Samsung-tv fra 2025. Samsung bekræfter generel indsamling af seerhistorik, men har ikke kommenteret forskerens påstande.

(mere…)
Svindlere udnytter MobilePays navneskift: Pas på denne besked

MobilePay skifter navn til Vipps den 12. januar 2027. Svindlere udsender nu falske beskeder om, at brugerne skal opdatere deres oplysninger.

(mere…)
Teleselskabet 3 ramt af cyberangreb: 400.000 navne og adresser kan være berørt

Uvedkommende har udnyttet en teknisk sårbarhed hos teleselskabet 3. Navne og adresser på op mod 400.000 nuværende og tidligere kunder kan være blevet tilgået.

(mere…)
Apple sender spyware-advarsler til iPhone-brugere i 110 lande

Apple har sendt direkte sikkerhedsadvarsler til iPhone-brugere i mere end 110 lande, hvor enheder mistænkes for at være mål for avanceret spyware.

(mere…)
Apple-funktion skulle skjule dig, men kan lække din IP-adresse

Apples iCloud Private Relay skal skjule din IP-adresse, men sikkerhedsforskere har fundet en fejl, der kan afsløre den for hjemmesider.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram