Apple går frem på det japanske marked

Siden Apple kom i ”stald” hos den japanske producent NTT DoCoMo er interessen for den populære iPhone steget markant.

Der er ingen tvivl om, at konkurrencen på smartphone-markedet er enorm, selvom det er Apple og Samsung der sidder på næsten halvdelen af det globale marked. Særligt kinesiske producenter ånder dem i nakken med prisvenlige smartphones.

BAGGRUND: iPhone sådan startede revolutionen

Grundet de billige smartphones, samt generelt gode produkter fra konkurrenterne, kunne det også være nærliggende at tro at Apples markedsandele var faldende, men sådan er det ikke.

I slutningen af 2013 indgik Apple og Japans største teleoperatør NTT DoCoMo Inc. en aftale vedrørende salg af iPhones, hvilket har været vigtigt for Apple for at få en bid af det japanske marked.

iPhone hitter fortsat – men Samsung lurer

Og allerede nu virker det positivt for Apple, som har oplevet en markant vækst på det japanske marked og nu har en markedsandel på 36,6 procent. Sidste år inden aftalen med NTT DoCoMo Inc. havde havde Apple en markedsandel på 25,5 procent. Det skriver AppleInsider.com.

Det japanske marked ser markant anderledes ud end det danske. I Japan er Apples nærmeste konkurrent Sharp, som har 13 procent af markedet, mens Sony ligger lige efter med 12,3 procent af markedet. Verdens største smartphoneproducent, Samsung, er at finde på sjettepladsen med kun 5,7 procent af markedet.

Mere til historien

Apples seneste kvartals regnskab viste også, at salget af iPhones fortsat er stærkt, mens salgstallene for iPad er faldende.

Læs også:

WEB-TV: iPhone Air – sådan kunne den se ud

Tim Cook: Apple står over for det bedste december-kvartal nogensinde

Selvom iPhone-omsætningen i fjerde kvartal er under analytikernes forventning, så stiler Apple mod rekord-regnskab. 

(mere…)
Apple planlægger OLED-skærme til iPad mini, iPad Air og MacBook Air

OLED-skærme er på vej til iPad mini, iPad Air og MacBook Air, hvis rygterne holder stik.

(mere…)
Lyden i AirPods Pro 3 er ikke det vigtigste | TEST

TEST: Her er AirPods Pro i tredje generation. Du skal lede længe efter de ydre forskelle og lyden er ikke længere det vigtigste.

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
Apple går til modangreb mod EU-lov

Apple går til angreb på EU's Digital Markets Act ved hjælp af EU-Domstolen

(mere…)
Apple skærer efter skuffende salg af iPhone Air

Apple har angiveligt nedjusteret produktionen af den nyligt lancerede iPhone Air.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram