Samsung Galaxy S5 får Kids Mode

Den kommende topmodel, Galaxy S5, fra Samsung får et kontrolleret Kids Mode, afsløres af Sammobile.

En af de nye ting, som Samsung vil præsentere i den kommende topmodel, Galaxy S5, er funktionen Kids Mode.

 – Galaxy S5 – detaljer og salgsstarten lækket

Ganske som navnet lyder, så er det en funktion, der er designet til de Galaxy S5-ejere, som vil låne telefonen til deres børn.

Når funktionen er aktiveret, så vil Galaxy S5 gå fra at være en high-end smartphone, der henvender sig til alle, også business-segmentet, til at blive en telefon der er designet til børn.

 – Galaxy S5 afsløres den 24. februar 2014

Forældrene kan kontrollere Kids Mode ved at blokere særlige applikationer, services og websites, samt den tid barnet bruger telefonen i.

Sammobile har ikke offentliggjort billeder af denne funktion, men skriver de er i besiddelse af disse, men vil hemmeligholde dem, så der også er noget nyt til Samsungs Unpacked 5-event på mandag.

 – Følg Galaxy S5 Unpacked her

Mere til historien

Windows Phone kom i forbindelse med Windows Phone 8 med deres bud på et Kids Corner, som også kun viser applikationer, der er godkendt af forældrene.

Læs også:
– Prisen på Galaxy S5 vil styrtdykke
– Samsung Galaxy S5 – æske og specs

Samsung fortsætter vanvidspriserne

Den nye Samsung Galaxy Z Fold7 marker endnu en vanvidspris. Vil du betale så meget?

(mere…)
Foldbar duel: Samsung Galaxy Z Fold7 vs Galaxy Z Fold6

NEW YORK, US: Hvad kan Galaxy Z Fold7 som Galaxy Z Fold6 ikke kan? Denne gennemgang giver dig svaret.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Fold7: Tyndere, stærkere og hurtigere

NEW YORK, US: Samsung Galaxy Z Fold7 er en kraftig opgradering af tidligere foldbare topsmartphones.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Flip7 er en spændende nyhed

NEW YORK, US: Tidligere Z Flip-telefoner har aldrig været store, men den nye Z Flip7 er nu optimeret på flere punkter.

(mere…)
Samsung Galaxy Watch8 er optimeret til komfort, søvn og træning

NEW YORK, US: Galaxy Watch8 er en ægte opdatering, hvor man føler, at det er et nyt produkt.

(mere…)
Samsung arbejder på Android Auto alternativ

RYGTE: Samsung arbejder på en Auto DeX-funktion, der skal være et alternativ til Android Auto.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram