Mobilbrug i undervisningen er respektløst

Undervisningsministeren raser over skoleelevers brug af mobilen i undervisningen – en holdsningsændring er påkrævet.

Mobiltelefonen bruges flittigt i skolen - både i og uden for undervisningen (Foto: Undervisningsministeriets hjemmeside)

Mobiltelefonen bruges flittigt i skolen – både i og uden for undervisningen                                                                          (Foto: Undervisningsministeriets hjemmeside)

En ny undersøgelse, som er foretaget af Epinion for Danmarks Lærerforening viser, at 18 procent af forældrene til skoleelever synes det er i orden, at eleverne tjekker deres mobiltelefon i ny og næ. Også selvom det ikke har noget med undervisningen at gøre. Lærerforeningen mener til gengæld, at det er mangel på respekt.

 – “Det er et klart signal om, at man ikke respekterer den store værdi, som undervisningen har. Så, jeg tror, det er helt afgørende med en holdningsændring, så vi får skabt respekt omkring undervisningen,” siger formand Anders Bondo Christensen.

Dog siger 78 procent af forældrene nej til ikke-undervisningsrelateret mobilbrug, hvilket glæder undervisningsminister Christine Antorini (S). Det er trods alt et flertal, som ikke vil have børnene skal have mobilen i hånden, når der undervises. Det skriver Berlingske.

– iPads giver elever dårligere karakterer

De 18 procent er dog nogle der fylder i bevidstheden hos både Anders Bondo Christensen og Christine Antorini – for det er 18 procent for meget.

 – “Jeg synes ikke, det er i orden at bruge mobiltelefon i timen, når det ikke har noget med undervisningen at gøre. Og det understreger behovet for, at der er nogle meget tydelige spilleregler for god ro og orden, som skolebestyrelsen er inde over, og som bliver kommunikeret klart til forældrene, som man skal tage fat i med det samme, hvis deres børn ikke overholder de fælles spilleregler,” siger Christine Antorini.

Professor i pædagogik ved Aarhus Universitet, Niels Egelund, skabte i søndags debat, da han talte for flere og hårdere sanktionsmuligheder mod elever, som ikke kan forholde sig roligt og derved forstyrrer undervisningen.

Undervisningsministeren mener dog ikke, at sanktioner vejen frem, men er enig med formanden for Lærerforeningen, at der er brug for en holdningsændrig – og denne skal ske i tæt samarbejde mellem skole og forældre.

 – “Hvis ikke det samarbejde eksisterer, og der er en gensidig respekt for undervisningsopgaven, så kommer vi aldrig til at vende den her udvikling,” siger Karen Ellemann, der er Venstres folkeskoleordfører.

Dog er både Karen Ellemann og Christina Antorini imod, at gøre skolen til en mobilfri zone og lave et generelt forbud mod mobiltelefoner i klassen, da de kan bruges i undervisningen. I Holstebro kører et gymnasium netop nu et forsøg med ingen mobiltelefoner og computere i undervisningen.

Mere til historien

Desværre har vi talt med nogle skole-elever, som også fortæller skolelærerne benytter deres mobiltelefoner i undervisningen. Så længe skolelærerne også selv har deres private mobiltelefon til at være fremme, så bliver det nok svært, at få eleverne til at forstå de ikke må det samme.

 – På mode med mobilfrie zoner

Måske skolen skulle være en mobilfri zone? Hvad synes du?

Læs også:
– Ekspert: Flere danskere bliver afhængige af smartphones

 

EU-smæk mod Meta: Det er alt for let for børn

Hvert tiende barn i EU bruger Facebook eller Instagram ulovligt. Nu får Meta et alvorligt smæk for at gøre det alt for nemt at omgå aldersgrænsen.

(mere…)
Norge vil forbyde sociale medier til alle under 16 år

Mens tech-giganterne kæmper for brugernes opmærksomhed, vælger den norske regering nu at gå radikalt til værks. Et nyt lovforslag skal holde børn og unge helt væk fra platforme som TikTok og Snapchat, indtil de fylder 16 år.

(mere…)
EU klar med app til alderstjek: Skal holde børn væk fra skadeligt indhold

En ny app fra EU skal gøre det nemt og anonymt at bekræfte sin alder på nettet. Målet er at beskytte børn mod sociale medier og skadelige tjenester.

(mere…)
Roblox indfører faste aldersgrupper: Slut med frit løb for de mindste

Sikkerheden strammes markant på Roblox. Fra maj bliver brugerne opdelt i tre lukkede "verdener" baseret på deres alder for at beskytte børn mod upassende indhold.

(mere…)
Østrig vil forbyde sociale medier for børn under 14 år

Det bliver snart markant sværere for østrigske børn at tilgå TikTok og Instagram. Regeringen i Østrig planlægger nu et kontant forbud, der skal ramme alle under 14 år, men det rejser store spørgsmål om overvågning og privatliv.

(mere…)
Børn deler alt med AI: Her er de skjulte farer ved chatbots

Mens 8 ud af 10 unge bruger kunstig intelligens, overser mange de langsigtede risici for privatlivet. Læs eksperten råd.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram