Windows Phone vækster fortsat

Microsofts mobile styresystem, Windows Phone, har nu nået en markedsandel på mere end 10 procent i EU, hvilket er en fordobling det seneste år.

Markedsandele EU Q3

Markedsandele EU Q3 (Kilde: Kantar Worldpanel ComTech)

Microsofts mobilplatform, Windows Phone, vækster nu flot i EU, og særligt England, Frankrig, Italien, Spanien og Tyskland, har taget Windows Phone-platformen til sig.

Det seneste år er deres markedsandele steget fra 4,8 procent og til nu at være 10,2 procent. I samme periode er både BlackBerry, iOS og andre faldet – så det er kun Android og Windows Phone der er gået frem. Det viser nye tal fra Kantar Worldpanel ComTech. Det skriver Wmpoweruser.com.

Det er særligt i low-end kategorien, at Microsoft med Nokia i front henter deres markedsandele.

Så godt sidder Nokia på Windows Phone

Næsten 75 procent af de Windows Phones, der blev solgt i Storbritannien i tredje kvartal, var Nokia Lumia Lumia 520 og Lumia 620. Kantar ser samme tendens i andre EU-lande.

Mere til historien

Apples markedsandele er faldende på det europæiske marked. Sidste år var markedsandelen til iOS på 20,8 procent i tredje kvartal. I samme periode i år er de kun noteret for en markedsandel på 15,8 procent. Markedsandelene var højere inden iPhone 5 blev frigivet sidste år.

Nu kan Apple Watch tjekke efter forhøjet blodtryk – virker også i Danmark

KORT NYT: Apple har fået godkendt deres blodtryksmåling via Apple Watch i flere lande, heriblandt Danmark.

(mere…)
Ny iPhone-opdatering kan påvirke batterilevetiden

Hvis du oplever, at din iPhone bruger mere strøm end normalt efter den nye iOS 26-opdatering, så er der ikke nødvendigvis grund til panik.

(mere…)
Samsung begynder snart at udsende One UI 8 (Android 16)

Udrulningen af One UI 8 begynder snart, men nogle modeller må vente et par måneder.

(mere…)
Nu kan du opdatere din iPhone til iOS 26

UDE NU: Apple har frigivet årets største opdatering til iPhone. Du kan downloade den nu.

(mere…)
iOS 26 kan hentes – her er nyhederne

Vi har samlet et overblik over alle nyheder om iOS 26 i denne artikel, så du ved, hvad du kan se frem til.

(mere…)
iPhone 17-serien får stærk salgstart

En ny analyse antyder en stærk salgsstart for den nye iPhone 17-serie, men særligt én model skiller sig ud.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram