Tizen – lækkede screenshots fra Samsungs kommende mobilplatform

Se billeder fra udviklingsarbejdet omkring Tizen-systemet, som Samsung deltager i ved siden af Android.

Det Linux-baserede mobilstyresystemet Tizen lever i det skjulte, og er særligt omtalt i de mere ”nørdede” kredse. Grunden til, at vi indimellem skal interessere os for system, skal finde i de organisationer og firmaer, som er blandet ind i det.

Linux Foundation og Tizen Association siger nok ikke mange så meget, men det gør Intel og Samsung, som også er med i udviklingsarbejdet.

Der tales om, at Samsung vil gøre Tizen officiel næste år, men det er uklart i hvilken sammenhæng.

Gennem Korea Intellectual Property Rights Information Service database, er der nu smuttet screenshots ud fra udviklingsarbejdet, som nu går verden rundt. Der er tale om Tizen version 2.1, skriver Sammobile.

Som du kan se på billederne, minder layoutet en del om det vi kender fra Android, blot med et ekstra tvist. De forskellige screenshots viser flere af systemets grundlæggende funktionaliteter.

Tizen er ikke kun beregnet til smartphones, men kan også benyttes på tablets, smart-TV eller infotainment systemer i biler.

Mere til historien

Tizen er ikke noget der tales så højt om, men det anses af flere som Samsungs ”livsforsikring” i forhold til Android, hvor den koreanske producent er altdominerede. Hvis noget skulle gå galt eller ændre sig, i forhold til samarbejdet med Google om Android, kan Tizen være en af backup-planerne,

Hands-on med iPhone Duo – er skærmfolden væk?

De første medier har haft Apples foldbare iPhone Duo i hænderne. Folden er ikke væk, men Apple ser ud til at have arbejdet seriøst med både skærmen og softwaren. Spørgsmålet er, om det er nok til at retfærdiggøre en pris fra 17.999 kroner.

(mere…)
Samsung melder om 50 procents salgsvækst på nye foldbare

Samsung melder om 50 procents salgsvækst på Galaxy Z Fold8 og Fold8 Ultra.

(mere…)
Samsung siger velkommen til iPhone Duo – men der er en interessant detalje

Samsung kommenterer usædvanligt direkte på Apples første foldbare iPhone. Samtidig peger brancheoplysninger på en interessant forbindelse mellem iPhone Duo og Samsungs egen foldbare teknologi.

(mere…)
Samsung viser vaskemaskine med plads til 13 kilo tøj

Samsung har på IFA 2026 vist to nye Bespoke AI-vaskemaskiner. Den ene kan vaske 13 kilo tøj i et kabinet med standarddybden på 60 cm, mens en anden model ifølge Samsungs egne tests bruger op til 70 procent mindre energi end minimumskravet til energiklasse A.

(mere…)
Samsungs nye tv ligner noget fra B&O

Danske Canvas HiFi samler Samsungs flagskibs-OLED, high-end-lyd og trælameller i ét møbellignende system. Prisen begynder ved knap 60.000 kroner.

(mere…)
Jeg kan ikke anbefale Galaxy Watch9: Batteriet ødelægger oplevelsen

TEST: Samsung Galaxy Watch9 er behageligt, hurtigt og fyldt med funktioner. Den korte batteritid og manglen på mærkbare forbedringer gør det alligevel svært at anbefale.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram