iPhone 5C appellerer til et bredere publikum

Næsten halvdelen af iPhone 5C-køberne er ikke tidligere Apple-brugere, men kommer fra særligt LG og Samsung.

iPhone 5C

Apple iPhone 5C (Foto: Apple)

Inden præsentationen af Apples nye model, iPhone 5C, forventede de fleste det ville være en billig telefon, men den blev lige knap så billig som forventet.

Ifølge Analysefirmaet Kantar Worldpanel ComTech, så appellerer den til et bredere publikum, end hvad Apple normalt tiltrækker.

Kantar vurderer også, at denne bredere appel også tiltrækker betydeligt flere, til at skifte fra de konkurrerende producenter.

– ”Næsten halvdelen af iPhone 5C-ejere er skiftet fra konkurrerende producenter, særligt LG og Samsung. Mens 80 procent af iPhone 5S-ejere, er personer, der har opgraderet fra en tidligere iPhone-model,” det skriver Kantar Worldpanel ComTech i en pressemeddelelse.

iPhone 5S – for meget af det samme?

Hvis dette holder stik, så er iPhone 5C måske alligevel en succes for Apple, selvom den ikke har solgt så godt, som mange måske forventede.

Den billigste iPhone 5C-version koster 4.599 kroner uden abonnement på Apples egen hjemmeside, for for modellen med 16 GB intern hukommelse.

Mere til historien

I USA kommer den største efterspørgsel på disse midrange-modeller fra lavindkomsthusholdninger og det vurderes, at cirka 42 procent af iPhone 5C-ejere tjener mindre end 49.000 dollar, mens det kun er 21 procent af iPhone 5S-ejerne, der tjener mindre end 49.000 dollars. En gennemsnitsbruger af iPhone 5C er 38 år, mens det er 34 år, der er gennemsnitsalderen for iPhone 5S-brugere. (Kilde: Kantar Worldpanel ComTech)

Du kan læse Apples egen beskrivelse af iPhone 5C her.

Nu kan du forudbestille iPhone 18 Pro-modellerne

Vil du være en af de første til at få en af de nye iPhone 18 Pro-modeller? Så kan de forudbestilles nu. 

(mere…)
Apple hæver priserne på iPhones – også de gamle modeller

Apple har hævet prisen på den nye iPhone 18 Pro. Men det stopper ikke der. Også flere af de iPhones, Apple allerede havde i sortimentet, er blevet dyrere.

(mere…)
Apple lancerer AirPods 5

Apple er klar med AirPods 5, som bringer kraftig ANC, live-oversættelse og Siri AI ned i den absolut billigste prisklasse. Se alle nyhederne og detaljerne her.

(mere…)
Apple er klar med nye Apple Watch-modeller

Under gårsdagens event var Apple Watch også på listen over fornyede enheder. Her er Apple klar med Series 12 og Ultra 4.

(mere…)
Hands-on med iPhone Duo – er skærmfolden væk?

De første medier har haft Apples foldbare iPhone Duo i hænderne. Folden er ikke væk, men Apple ser ud til at have arbejdet seriøst med både skærmen og softwaren. Spørgsmålet er, om det er nok til at retfærdiggøre en pris fra 17.999 kroner.

(mere…)
iOS 27 lander 14. september – men Siri AI mangler i Danmark

Apple sender iOS 27 ud til kompatible iPhones den 14. september. Den store Siri AI-opgradering er dog ikke med til danske iPhones ved lanceringen på grund af EU's digitale markedsregler.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram