Apple har solgt rød Mac Pro for million-beløb
En særudgave af den kommende Apple Mac Pro, er blevet solgt for mere end 5 millioner kroner på auktion.
Apple har haft skænket en special-udgave af den kommende Mac Pro til en auktion for velgørenhed hos Sothebys auktioner i New York. Denne er blevet solgt for 977.000 dollar, hvilket svarer til omkring 5,4 millioner danske kroner. Det skriver 9to5Mac.com.
Inden auktionen blev det vurderet, at Mac Pro’en kunne indbringe mellem 40.000 og 60.000 dollars, men det blev altså langt mere. Det er ikke oplyst, hvem køberen er.
Pengene blev doneret til Product (RED) fonden, som er en organisation der kæmper mod Aids, Malaria og Tuberkulose. U2-forsanger Bono er frontfigur for fonden.
Du kan læse nærmere om Mac Pro og Apples egen beskrivelse af den her.
OVERBLIK: Apple har ryddet op i iPhone-sortimentet – flere populære modeller er væk. Se hvilke der er forsvundet, og hvordan du stadig kan få fat i dem.
(mere…)Apple er ved at udvikle en ny, mere prisvenlig MacBook, der forventes at ramme markedet i første halvdel af 2026.
(mere…)Apple har frigivet iOS 18.7.2, en ny softwareopdatering, der er rettet mod brugere, som endnu ikke har opgraderet til iOS 26.
(mere…)KORT NYT: Apple har udsat, hvornår du senest skal opgradere Hjem-appen til den nyere arkitektur.
(mere…)RYGTE: Når Apples smartere Siri en dag bliver udrullet, så bliver motoren måske Google Gemini.
(mere…)I forbindelse med den første beta af iOS 26.2 er det kommet frem, at Live Translation kommer til EU, men med et forbehold.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
0 Kommentarer
Ældste


