Smartphones kommer stadig i 3G og 4G-udgaver

4G bliver ikke endnu standarden i alle nye smartphones. Der vil fortsat komme 3G og 4G-udgaver af de samme produkter.

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4 blev født med 4G fra starten.

Da Samsung i 2012 lancerede Galaxy S III var det i en version, der kun fungerede på 2G og 3G-nettene. Senere på året fulgte Samsung op med en 4G-version af den samme smartphone.

Forbrugerne skal ikke regne med, at det er sidste gang, at en producent sender to udgaver af samme telefon på gaden, og der går et stykke tid, inden alle enheder har 4G

– ”Jeg tror vi fortsat i en periode vil se at der lanceres 3G og 4G produkter side om side. 4G vil typisk komme som standard i high-end produkter, mens 3G vil være standarden for de billigere telefoner. I Samsung vil vi på udvalgte modeller tilbyde både en 3G og 4G-variant,” fortæller Samsungs danske landechef Claus Holm i teknologimagasinet MereMobil, der udkommer som podcast.

Lyt: Podcast #01 – Her er fremtiden for 4G

Ud over valgfrihed for kunderne er der også økonomi bag.

– ”I en smartphone til f.eks. 699 kroner er det ikke muligt inden for den pris, at integrere 4G. Det hænger sammen med, at 4G-chippen er dyrere at implementere end 3G. Årsagen er blandt andet, at der fortsat produceres langt flere 3G-chipsets hvilket presser prisen ned,” forklarer Claus Holm.

10 ting du ikke vidste om 4G

Samsung Galaxy S4, der kom i foråret 2013, var født med både 2G, 3G og 4G LTE.

Samsung Galaxy Z-serien: Tyndere, lettere og mere holdbar

Du kan her se nogle af de seneste rygter om den kommende Galaxy Z-serie.

(mere…)
Samsung Galaxy Watch på vej med søvnapnø-funktion i Danmark

Funktionen, som kan være med til at opdage søvnapnø, er nu officielt på vej til danskerne.

(mere…)
Samsung Unpacked vender tilbage til New York

Rygterne svirrer om et kommende Unpacked event, hvor Samsung vil afsløre nye foldbare smartphones.

(mere…)
Samsung teaser Galaxy Z Fold Ultra

Samsung har frigivet en teaser for en kommende Galaxy Z Fold, men med "Ultra" i beskrivelsen.

(mere…)
Galaxy Ring 2 er ikke på vej lige nu

Der har været utallige rygter om Galaxy Ring 2, men nu forlyder det, at ringen ikke kommer så hurtigt som forventet.

(mere…)
Samsungs designmodel er landet – er tykkelsen vigtig for dig?

Samsung Galaxy S25 Edge har ramt butikkerne. Hvad tænker du? Er det vigtigt med en tynd telefon?

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram