TDC lader kunderne vælge tillægstjenester selv

TDC kigger konkurrenterne over skulderen og lader nu selv kunderne vælge mellem de forskellige tillægstjenester i nye mobilabonnementer.

TDC Butik i Odense

TDC Butik i Odense (Foto: MereMobil.dk)

TDC har kigget konkurrenten Telia over skulderen, og lader nu kunderne skifte mellem tillægstjenesterne i nye mobilabonnementer. Så de vælger selv om de er til for eksempel er til musik, magasiner, e-bøger eller ekstra rejsedata. Det skriver Business.dk.

Kunderne kan i alt skifte mellem 11 underholdnings- og mobiltjenester hver måned i de tre nye mobil- og mobilt bredbåndsabonnementer, der altså er et forsøg fra TDC på at lokke nye kunder til selskabet.

 – TDC rydder op i mobilabonnementerne

De valgmuligheder der er hos TDC er WYPE med fire magasiner hver måned, e-bogstjenesten Mofibo, TV- og filmtjenesten C More, filmtjenesten Blockbuster, Politiken.dk, Play Musik, Play Film, pakken Rejseklar EU med fri tale, SMS og MMS i Europa (inkl. 100 MB data om måneden), pakken Rejseklar EU 100 MB med 100 megabyte data hver måned i Europa, muligheden for at få et ekstra SIM-kort, så man kan dele sin datapakke på flere enheder, eller 5 gigabyte ekstra data i mobilabonnementet hver måned.

Foruden der hver 30. dag kan vælges mellem tillægstjenesterne indeholder alle abonnementerne fri tale og ubegrænset SMS- og MMS-beskeder. Og jo større ens datapakke er – jo flere tjenester kan til vælges. I det billigste abonnement kan vælges en tjeneste, mens der kan kan vælges tre i det dyreste.

 – Indholdstjenester er fremtiden – minutter og data er langt fra nok

Det er muligt at ændre sit valg direkte fra telefonen, en tablet eller computer.

Prisen for de nye mobilabonnementer går fra 149 kroner til 299 kroner om måneden, mens mobil bredbåndsabonnementerne går fra 149 kroner om måneden med 20 GB data til 349 kroner for 300 GB.

Mere til historien

Telia lader kunderne skifte mellem blandt andet Spotify, filmtjenesten HBO, Telia TV og lydbogstjenesten Storytel.

Læs også:
Nu kommer Netflix med i mobilpakken
Lavere pris og mindre indhold i ny Telmore Play
Indhold bliver fremtiden på mobilmarkedet

Få rabat i 1 år på dit mobilabonnement

Du kan lige nu få rabat på din mobiltelefoni hver måned det første år - eller skarp pris de første 6 måneder.

(mere…)
Få fri tale og fri data for under en 20’er om måneden

❄️ Her er et cool vintertilbud. Du kan lige nu få flere abonnementer for 19 kroner om måneden i de første to måneder.

(mere…)
Gratis data og samtaler i et halvt år

Har du ikke et kæmpe forbrug af mobildata og taletid, så kan du faktisk få 6 måneders abonnement helt gratis netop nu. 

(mere…)
Her kan du spare penge på Netflix

En ny kombination af streaming og mobilabonnement kan give en kontant besparelse på Netflix.

(mere…)
Sidste dag: Virkelig meget data til rigtig lav pris

Netop nu kan du få dobbelt data. Prisen er halveret de første tre måneder.

(mere…)
Flere abonnementer har ændret pris – her er nogle af de billigste

TJEK: Netop nu har flere mobilabonnementer ændret pris. Vi har samlet nogle af de billigste.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram