Apple arbejder på betalingsløsninger via mobilen

Den amerikanske erhvervsavis Wall Street Journal mener, at Apple allerede er godt i gang med udviklingen af betalingsløsninger via iPhone.

Mobilen tager over for dankortet (Foto: MereMobil.dk)

Mobilen tager over for dankortet (Foto: MereMobil.dk)

Apple arbejder på udviklingen af en betalingsløsning via iPhone, der skal drage fordel af de flere hundrede millioner iTunes-konti, som iOS-brugerne allerede har. Det skriver den amerikanske erhvervsavis Wall Street Journal.

 – Mobilbetaling kan betyde større impulskøb

Skal man tro Wall Street Journal, så har Eddy Cue, chef for Apples App Store og iTunes, holdt møder med flere virksomheder for at snakke nærmere omkring mulighederne – både når det kommer til betaling af fysiske varer og serviceydelser via iPhones.

Det er også bekræftet af flere, dog ikke Apple officielt, at de har oprettet en specielafdeling, som har til formål at udvikle mobilbetalingsløsninger. Denne afdeling ledes af Jennifer Bailey, der gennem mange år har været chef for Apples online butikker.

 – MobilePay Business er klar til erhvervslivet – dog kun udvalgte

I de officielle Apple Stores er det allerede muligt, at betale via mobilbetaling, og ved mindre køb er det muligt uden det kræver involvering af personale via en Apple App Store applikation – kan sammenlignes lidt med de selvbetjenings-kasser, der i blandt andet IKEA og Føtex.

Mere til historien

I Danmark er det efterhånden Danske Banks løsning, MobilePay, som er det tætteste vi kommer på mobilbetaling, men måske det ender med noget helt andet.

 – Over en million danskere har nu MobilePay

Du kan blive klogere på mobilbetaling, hvis du lytter til vores podcast omkring mobilbetaling.

Hvis din adgang til Gmail, iCloud og Outlook lukkes – hvad gør du så?

Hvad sker der, hvis din adgang til Microsoft 365, iCloud eller Gmail forsvinder?

(mere…)
Meta blokerer for Apple

Apple Intelligence er blevet blokeret på Facebook, Instagram, Threads og WhatsApp.

(mere…)
Apple er klar med iOS 18.4.1

KORT NYT: Apple har udsendt en mindre opdatering i form af iOS 18.4.1, der retter en træls fejl med CarPlay.

(mere…)
iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram