Apple og EU er uenige om Siri AI

En ny udtalelse fra EU er endt i mudderkast om, hvem der rent faktisk tilbageholder Siri AI.

EU (Foto: Pixabay / USA-Reiseblogger)
EU og Apple er uenige om forløbet bag Siri AI. (Foto: Pixabay / USA-Reiseblogger)

Hvis du så Apples udviklerevent i mandags, så bemærkede du nok også, at Siri AI var det helt store salgsargument.

Desværre blev det efterfulgt af en udtalelse under eventet om, at Siri AI ikke kommer til EU, i hvert fald ikke i starten, grundet de regulativer, der følger med.

Udtalelsen var i høj grad offensiv, og som jeg erindrer, er det første gang, Apple vælger at adressere sådan noget under et event. Dermed er der heller ingen tvivl om, at Apple er ved at være særdeles utilfredse.

Efterfølgende har Apple også udgivet en pressemeddelelse, hvor de uddyber årsagen til fraværet af Siri AI, der i høj grad lægger vægt på, at Apple i så fald er tvunget til at give konkurrenter adgang til samme kernefunktioner, hvilket i sidste ende kan påvirke sikkerheden og privatlivet.

Nu er EU også gået offensivt til værks og beskylder Apple for at være deres egen grund til, at Siri AI ikke kommer til EU. Det skriver MacRumors.

Europa-Kommissionen udtaler nemlig som en reaktion på Apples udmelding, at det er Apples egen beslutning, og mener også, at selskabet har bedt om en undtagelse fra sine juridiske forpligtelser i stedet for at finde en løsning, der overholder reglerne.

Forpligtelserne drejer sig blandt andet om at udvikle interoperabilitetsløsninger, der lever op til EU’s standarder for privatliv og sikkerhed, som Apple har bedt om at blive fritaget fra.

Dermed må der siges at være en mudderkastning i gang, især når man ser på Apples fremstilling af forløbet, der her peger på, at det er EU, som ikke har villet indgå en konstruktiv dialog om løsningsforslag.

Craig Federighi, Apples senior vice president for Software Engineering, har i øvrigt udtalt, at Kommissionen har afvist samtlige af Apples løsningsforslag. Blandt andet har Apple angiveligt tilbudt et kompromis om et system kaldet Trusted System Agent, der skulle give tredjeparts virtuelle assistenter adgang til samme funktioner som Siri AI, men på en sikker måde.

Udlægningen fra Kommissionen er, at Apple har anmodet om løsninger, der strider imod Digital Markets Act, og dermed er det ikke en mulighed.

iPhone får ny opdatering: Her er nyhederne i iOS 27

Brugerne er gidslerne

Uanset hvem man holder med, så er den eneste taber forbrugerne, som må undvære nye funktioner grundet regulativer eller rigide holdninger.

En lille trøstepræmie er, at Siri AI stadig ser ud til at komme til EU på Mac. Det skyldes, at DMA ikke gælder for Mac-computere, og dermed skal de ikke leve op til samme regulativer.

Det skaber dog også en spøjs situation, hvor den samme funktion er fuldt lovlig på en hardware-enhed, men ulovlig på en anden enhed.

Apple og EU har længe været de to sidekammerater i skolen, som er uenige om, hvor midten af bordet er, men lige denne situation er mere mærkværdig.

Alene det, at de ikke kan blive enige om udlægningen af forløbet, er allerede mærkværdigt, men det er de løsningsforslag, der er kommet frem, også.

Hvis Apples udlægning om en Trusted System Agent er sand, så er det mærkeligt, at EU har takket nej til dette, når det vel netop handler om, at Apple skal give andre lov til at bruge samme funktioner.

Læser man Apples udtalelse, hævder de selv, at EU’s krav er, at ethvert AI-system skal have næsten ubegrænset adgang til brugerens enhed uden mulighed for selvstændig kontrol. Det vil ifølge Apple give dem mulighed for at kunne læse og sende beskeder, få adgang til filer og udføre handlinger på tværs af apps uden kontrol eller sikkerhedsforanstaltninger.

Derfor mente Apple, at deres Trusted System Agent var en bedre løsning, da det stadig skulle leve op til privatlivs- og sikkerhedskravene. Løsningen ville i så fald gradvist blive udrullet over en periode på 18 måneder, hvilket Europa-Kommissionen sagde nej til.

Apple lover langt bedre forældrekontrol i iOS 27

Mere til historien

Hvem der har ret, er nok umuligt at svare på. Til gengæld er det muligt at pege på taberen. Nemlig forbrugerne.

Apple, Google og Samsung i patentstrid – vil have stoppet salget af flere produkter i USA

Et mindre lydfirma i USA mener, at Apple, Google og Samsung har krænket deres patent og forsøger at tage vidtgående midler i brug, blandt andet et salgsstop af flere produkter.

(mere…)
Apple har accepteret højere priser på RAM og lagringsplads i 2027

Apple har accepteret en højere pris på RAM og lagerchips fra Samsung i første kvartal af 2027, og det kan få betydning for forbrugerne.

(mere…)
iPhone 18 Pro Max i ladetest med stor forbedring

De seneste to år har Apple haft store forbedringer af batteriet, alligevel ser opgraderingen i år ud til at være den bedste.

(mere…)
Apple overrasker: iOS 27.2 beta udvider Siri AI med fem nye sprog

Apple har i dag frigivet den første beta af iOS 27.2. Opdateringen byder på en helt ny Sundhed-app og giver den nye Siri AI en stor sprogopdatering.

(mere…)
Ny Apple Watch-oplader giver hurtigere strøm – men der er et vigtigt krav

Apple har lanceret en opdateret ladebrik til Apple Watch, som fordobler effekten. For at få den hurtigere opladning kræver det dog både det nyeste ur og den nye lader.

(mere…)
macOS 27 ender supporten for Time Capsule

KORT NYT: macOS 27 stopper brugen af sikkerhedskopiering med Time Capsule.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram