Slut med Sonos: IKEAs nye højttalere ligner softice og serveringsfade

Efter bruddet med Sonos går IKEA nye veje med serierne Solskydd og Kulglass. De nye Bluetooth-højttalere lander 1. januar og ligner alt andet end elektronik – se dem her.

Ikea lancerer nu to nye serier af Bluetooth-højttalere, Solskydd og Kulglass, i samarbejde med designeren Tekla Evelina Severin (Foto: Ikea)
Ikea lancerer nu to nye serier af Bluetooth-højttalere, Solskydd og Kulglass, i samarbejde med designeren Tekla Evelina Severin (Foto: Ikea)

Ikea lancerer nu to nye serier af Bluetooth-højttalere, Solskydd og Kulglass, der blander boligindretning og lyd på en hidtil uset måde.

Fokus er flyttet fra hi-fi-integration til farver, design og fleksibel hverdagsbrug, hvor højttaleren skal være en del af indretningen.

Dette er IKEAs nye bud på lyd i hjemmet, efter det blev meldt ud, at der ikke kommer flere Sonos-højttalere i Ikea, da samarbejdet om Symfonisk-serien ændrer karakter eller udfases.

De nye højttalere ligner alt andet end traditionelt tech, og er designet i samarbejde med designeren Tekla Evelina Severin.

Ifølge IKEA skal højttalere ikke gemmes væk, men bidrage til rummet med “både form, farver og karakter.” Det oplyser Ikea i en pressemeddelelse.

Solskydd: Runde højttalere med tern og striber

Solskydd-serien består af tre runde Bluetooth-højttalere i forskellige størrelser, der kan forveksles med serveringsfade.

  • Design: Fås i kraftige farver som orange tern, grøn-/brunstribet stof eller neutral hvid.
  • Funktion: Alle understøtter Bluetooth, Spotify Tap og kan kobles sammen (op til 100 enheder). Den mindste model har op til 25 timers batteritid.
  • Montering: Den største model (46 cm) er et vægophæng i kraftig orange, der gemmer en diskant og to basenheder.

IKEA satser i det hele taget massivt på ny teknologi, og udover lyd kan du nu også indrette dit hjem med en ny AI-løsning fra Ikea.

Alle tre modeller kan også købes i en mere afdæmpet hvid variant, hvis du foretrækker lyd uden farvefest.

Vi kender endnu ikke de danske priser, men i USA sælges de mellem 80 og 140 dollars (516 og 900 kroner).

kulglass-bluetooth-speaker-ikea
Ikea Julglass softice-lampen kan findes på en svenske Ikea site til 1295 SEK (Foto: Ikea)

Kulglass: Softice-lampen med indbygget højttaler

Kulglass-serien er et funky alternativ, der kombinerer lys og lyd i ét:

  • Design: Lygteskærmen er formet som en swirl softice og fås i grønne og røde nuancer.
  • Funktion: Basen rummer en Bluetooth-højttaler, og lyden justeres med en klassisk volumeknap. Kulglass er tænkt som en hyggelampe til skrivebordet eller stuen.

Kollektionen kan købes i Danmark fra 1. januar 2026 i alle varehuse og online på IKEA.dk. 

Mere til historien

Kollektionen byder også på en prikket udgave af den klassiske Fado-lampe, kendt for sit enkle runde udtryk og bløde lys. Tidligere i år lancerede samarbejdet desuden to nye farver til Vappeby-højttaleren og 14 flettede opladerkabler under navnene Sittbruun, Rundhult og Lillhult, som er inspireret af klatrereb og designet i markante retrofarver.

Sonos højtalere kan overophede

Sonos Roam-højtalere er angiveligt overophedet og endt med delvist at smelte omkring USB-C-porten.

(mere…)
HomePod får to nye funktioner med iOS 26

Apples HomePod får også lidt nyheder i forbindelse med efterårets store softwareopdatering.

(mere…)
Marshall går ind på soundbar-markedet

Det velkendte Marshall-brand, som mange nok forbinder med guitarforstærkere eller Bluetooth-højtalere, udvider nu til soundbars.

(mere…)
Sonos direktør: Vi forstod ikke virkeligheden

Der er forskel på et laboratoriummiljø og den virkelige verden, og det har Sonos i den grad lært.

(mere…)
Ikke flere Sonos-højttalere i Ikea

Det er slut med samarbejdet mellem Ikea og Sonos og Symfonisk-produkterne.

(mere…)
Sonos har sat prisen ned

KORT NYT: I en svær tid for Sonos, med en app-opdatering der mildest talt ikke var optimal, har Sonos nu sænket prisen på to produkter.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram