Tesla er klar med nye Model X og Model S

Tesla har lanceret nye opdaterede varianter af deres Model S og Model X. Prisen er den største ændring, lyder det. 

Tesla har lanceret en ny Model S og Model X til det amerikanske marked (Foto: Tesla)
Tesla har lanceret en ny Model S og Model X til det amerikanske marked (Foto: Tesla)

Tesla har netop lanceret opdaterede versioner af deres luksusmodeller, Model S og Model X.

I første omgang er de nye varianter kun lanceret i USA, men det ventes, at de også kommer herhjemme i nær fremtid.

LÆS MERE: FDM med vigtig opfordring til Tesla-ejere

Der er tale om relativt få ændringer i forhold til hvordan Tesla har gjort med Model 3 og Model Y, som fik et redesign. Faktisk omtaler electrek.co prisen, som den største ændring.

Men på Model S og Model X er designet stort set uændret. Der er er imod forbedringer i forhold til komfort, rækkevidde og det visuelle udtryk.

LÆS MERE: Tesla bekræfter: Billig model starter snart produktion

De største nyheder er:

  • Længere rækkevidde
  • Dynamisk ambient-belysning
  • Ny Frost Blue-metallak
  • Endnu mere støjsvag indeni: mindre vind- + vejstøj og mere effektiv aktiv støjdæmpning
  • Nye hjul og forbedret aerodynamik
  • Forreste kamera for bedre udsyn
  • Ny affjedring og bøsninger for bedre komfort
  • Adaptive kørelys
  • Opdateret styling på Model S Plaid
  • Mere plads til passagerer på tredje række og bagage (Model X)
  • Op til 660 km rækkevidde (Model S Long Range – med længst rækkevidde til dato)

Der tales om, at de nye varianter har fået længere rækkevidde.

Det er dog ikke i en grad, hvor det vil være epokegørende for køberne. Rækkevidden på Tesla Model S er gået fra 405 til 410 miles på de 19 tommer ”standardfælge”, hvilket svarer til en forøgelse fra 723 kilometer til 732 kilometer.

Mens den på Model S Plaid er gået fra 348 miles til 368 miles, der omregnet til kilometer svarer til cirka fra 600 kilometer til 634 kilometer.

Tesla Model X har fået længere rækkevidde. Den firehjulstrukne variant kan nu køre ca. 657 km på 20” fælge (mod tidligere 625 km WLTP), og Plaid-udgaven når ca. 601 km på 20” fælge (mod tidligere 585 km).

LÆS MERE: Tesla er snart klar med Robotaxi-tjeneste

Model X og Model S er ikke to modeller, der driver salget hos Tesla.

Faktisk udgjorde Model S, Model X og Cybertruck mindre end 5 procent af det samlede salg i 2024. Men vi taler også om et andet prisniveau og helt anden målgruppe end Model 3 og Model Y.

Det var ellers netop Model S, som revolutionerede bilmarkedet i 2012. 

De opdaterede versioner af Model S og X forventes at blive tilgængelige i Danmark inden for den nærmeste fremtid.

Mere til historien

Tesla Model Y blev den mest solgte bil på verdensplan i 2023, hvilket ifølge Statista også var tilfældet i 2024.

Xpeng G7 offentliggjort – fuld af AI og Huawei-samarbejde

Masser af AI og et spændende samarbejde med Huawei, det er noget af det, som den nye Xpeng G7 byder på.

(mere…)
Stream film og serier direkte i CarPlay

Når Apple kommer med iOS 26, så er der også en ny funktion på vej til CarPlay, som gør det muligt at streame film og serier.

(mere…)
Kias nye system afsløret – det er Tesla-inspireret

Det kommende infotainmentsystem fra Kia er afsløret i ny video og viser, at der er hentet lidt inspiration fra Tesla. 

(mere…)
Volkswagen sætter prisen ned ID.7

Volkswagen har netop sat prisen ned på ID.7, så den billigste variant nu koster lige under 400.000 kroner.

(mere…)
Xpeng: De nye G6- og G9-modeller er på vej

Xpeng oplyser, at de forventer at kunne starte leverancerne af de nye G6- og G9-modeller i år. 

(mere…)
FDM med vigtig opfordring til Tesla-ejere

FDM er klar med en tydelig opfordring til ejere af nyere Tesla Model 3 og Model Y.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram