BYD overhaler Tesla i Europa
BYD har nu overhalet Tesla, når vi kigger på salgstallene.

Den kinesiske elbilgigant BYD har nu officielt overhalet Tesla som den største producent af elektriske biler i Europa, målt på antal registreringer.
Denne milepæl, kombineret med lanceringen af BYD’s nyeste og mest prisvenlige model, forventes at styrke deres position yderligere på det europæiske marked.
LÆS MERE: BYD sænker prisen på Seal U
Ifølge nye tal fra analysefirmaet Jato Dynamics steg BYD’s registreringer af elbiler i Europa med hele 169 procent i april, sammenlignet med samme måned sidste år.
Det samlede antal registreringer nåede 7.231 biler.
Samtidig oplevede Tesla en markant tilbagegang på 49 procent i april, hvilket resulterede i 7.165 registreringer. Selvom forskellen i antal er marginal, kalder Jato-analytiker Felipe Munoz udviklingen for et vendepunkt for det europæiske bilmarked.
VIDEO: Overvejer du Skoda Elroq så se vores mening om bilen (11 min.)
Kinesisk ekspansion med fart på
BYD begyndte officielt at sælge biler i Europa i slutningen af 2022 og har på kort tid etableret sig som en af de mest ambitiøse aktører globalt.
En stor del af forklaringen på succesen skal findes i BYD’s aggressive modelstrategi, der omfatter alt fra luksusbiler til mere folkelige SUV’er og sedaner.
LÆS MERE: Her er prisen på Danmarks billigste elbil
Seneste skud på stammen er Dolphin Surf, en kompakt bybil med elektrisk drivlinje, der netop er blevet lanceret. Dolphin Surf har en startpris på cirka 150.000 kroner og er dermed den billigste elbil på det danske marked lige nu.
Tesla taber terræn, Europa er næste kampplads
Mens BYD vokser, går det tilbage for Tesla. Model Y, der længe har været en af Europas mest populære elbiler, oplevede et fald på hele 53 procent i april. Selvom den er kommet i den nye version.
Tesla står nu over for et stigende pres fra både kinesiske konkurrenter og etablerede europæiske bilproducenter, der intensiverer deres satsning på elbiler.
LÆS MERE: BYD klar med ny Atto 3 og opgraderet Atto 2
BYD’s mål er klart: Europa skal være det næste store vækstområde. Med introduktionen af Dolphin Surf får BYD nu også et stærkt kort i det prisfølsomme segment, hvor konkurrencen om de mest budgetvenlige elbiler er stigende.
Det ser ud til, at Europa er blevet den næste store kampplads i elbilkrigen.
Mere til historien
BYD holder i denne weekend åbent hus, da de netop har lanceret BYD Dolphin Surf. I Odense fejrer de ligeledes, at de har åbnet selvstændigt showroom.