BYD på vej med Danmarks måske billigste elbil

BYD har netop afsløret, at de inden længe er klar med deres mindste elbil, Dolphin Surf, som også kan blive Danmarks billigste.

BYD Dolphin Surf (Foto: BYD)
BYD Dolphin Surf (Foto: BYD)

I starten af april teasede BYD for, at de var på vej med en lille nyhed. Denne lille nyhed er nu offentliggjort og der er, helt som forventet, tale om den lille elbil BYD Dolphin Surf.

I skrivende stund har BYD ikke offentliggjort priser eller alle specifikationerne endnu, men vi kan allerede nu sige, at den om en måned kan ses hos BYD’s forhandlere. Der afholdes nemlig åbent hus i weekenden 23.-25. maj for at fremvise den nye Dolphin Surf.

Men indtil videre har BYD oplyst, at selvom det altså bliver deres mindste bil til dato, så har den stadigvæk fornuftigt med bagagekapacitet. Dette oplyses til 316 liter. 

Dolphin Surf er også god til en lille bybil, da den har en venderadius på 4,95 meter, dermed kan der altså ”surfes” rundt i byens gader. 

BYD Dolphin Surf (Foto: BYD)
BYD Dolphin Surf (Foto: BYD)

Prisen på Dolphin Surf er endnu ikke offentliggjort , men den almindelige Dolphin-model starter ved 234.995 kroner, mens Atto 2 – der er BYD’s aktuelt billigste model – starter ved 209.995 kroner.

Vi forventer, at Dolphin Surf kommer ret meget under disse priser. Faktisk er forventningen lidt, at Dolphin Surf kan blive Danmarks billigste elbil.

LÆS MERE: Årets brugtbil 2025 kan kun blive en elbil

Den findes i tre varianter på nogle markeder. Det er uvist om den også kommer til Danmark i disse. Varianterne hedder Active, Boost og Comfort. Både Boost og Comfort har omkring 300 kilometers rækkevidde, mens Active kun har en rækkevidde på omkring 220 kilometer.

BYD oplyser, at de melder mere ud inden for den næste måned.

🔹 Her kan du se, om du kan spare penge på bilforsikringen. Svar med det samme. Ingen salgsopkald eller mails. Tjek selv her Annoncelink

Billeder af BYD Dolphin Surf

Mere til historien

I Kina er bilen kendt under navnet Seagull, mens den på nogle markeder hedder Dolphin Mini. Den har allerede vundet prisen som ’World Urban Car 2025’ ved World Car Awards – som den første kinesiske vinder i den prestigefyldte prisuddeling.

Apple CarPlay får stor opdatering med iOS 26

Det er ikke kun iPhone, som får en stor opdatering. Apple CarPlay gør også - både på design og funktioner.

(mere…)
Tesla Model Y på vej med 6 sæder 

Tesla er angiveligt på vej med en ny variant af model Y, som kommer med mindst 6 sæder - måske 7.

(mere…)
Mazda CX-6e klar til lancering i september

Så er der nyt om CX-6e fra Mazda.

(mere…)
Bilafgifterne skaber usikkerhed

Særligt i Danmark viste maj en pæn fremgang i nyregistreringen af biler. Politiske forhandlinger om bilafgifterne skaber usikkerhed.

(mere…)
Skoda Elroq under lup – få svar på dine spørgsmål

VIDEO: Vi har prøvekørt Skoda Elroq og samlet jeres spørgsmål. Du finder alle svarene her.

(mere…)
Tilbage til fremtiden: Lexus giver elbilen manuelt gear

Lexus RZ-model introducerer manuelt gearskift, motorlyd og steer-by-wire.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram