OK giver 20 procent rabat på strøm til elbilen

OK er klar med et ladeabonnement, som giver 20 procents rabat, men kun i en testperiode.

OK er klar med nyt ladeabonnement (Foto: OK)
OK er klar med nyt ladeabonnement (Foto: OK)

Energiselskabet OK har introduceret et nyt ladeabonnement, der giver elbilister mulighed for at opnå 20 procent rabat på opladning ved selskabets ladestandere, inklusiv lynladere.

Dette initiativ er indledt som en tre måneders testperiode, men sigter mod en permanent løsning, hvis det bliver populært.

Abonnementet koster 99 kroner om måneden og giver adgang til rabatter, hvor brugerne kun betaler for deres faktiske forbrug. For at deltage skal man have et OK kort og benytte OK-appen til opladningerne.

🔹 Her kan du se, om du kan spare penge på bilforsikringen. Svar med det samme. Ingen salgsopkald eller mails. Tjek selv her Annoncelink

Du skal gøre over 11.500 km/år

OK fremhæver, at abonnementet er særligt fordelagtigt for elbilister, der kører over 11.500 km årligt, og som ikke har mulighed for hjemmeladning, f.eks. lejlighedsbeboere.

-“Det her er en god mulighed for vores kunder til at spare penge på opladning – og vi håber, at mange vil tage godt imod initiativet,” udtaler OK.

Testperioden på tre måneder vil evaluere abonnementets popularitet og effektivitet, før OK beslutter at gøre det til en fast del af deres tilbud.

OK har i de seneste år udbygget deres ladenetværk betydeligt og ønsker med dette nye abonnement at tilbyde endnu mere attraktive opladningsløsninger til danske elbilister.

Du kan læse mere om abonnementet på OK’s hjemmeside.

LÆS MERE: Kritik af Clever – mange betaler op mod 70 % for meget for strømmen

Mangler du som 1000-vis af andre viden om den nye teknologi? Modtag et overblik i indbakken 4 gange om ugen. Tilmeld dig GRATIS NETOP NU.

Mere til historien

OK lægger meget vægt på, at de støtter lokalt. Det betyder altså, at du kan støtte f.eks. din egen eller dine børns idrætsforening, hvis du gør brug af OK.

Opladning af elbiler: Her er, hvad jeg har oplevet

VIDEO: Her er noget af det, som er rart at vide om opladning af elbiler.

(mere…)
Kia EV3 og EV6 fås nu til lave leasingpriser

Kia har lige nu en stor leasingkampagne på udvalgte Kia EV3- og EV6-modeller.

(mere…)
Xiaomi SU7 scorer topkarakter i sikkerhedstest

Xiaomi SU7 har netop fået den højeste karakter efter den nye 2024-standard i stor sikkerhedstest.

(mere…)
Xpeng vil også producere elbiler i Europa

Xpeng starter måske inden længe produktionen af nogle af deres elbiler i Europa.

(mere…)
Elbilsalget fortsætter sin fremmarch i Norden

Bortset fra i Finland, så går elbilsalget rigtigt godt i Norden, hvor særligt Norge oplevede en enorm fremgang i februar.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i februar 2025

Der er ingen tvivl om, at størstedelen af bilkøberne i Danmark netop nu vælger elbiler. Du kan her se top-10-listen fra februar. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram