4 ud af 5 bilkøb er elbil – dog ikke ved firmabiler

Når danskerne køber ny bil, så vælger 4 ud af 5 en elbil. Anderledes ser det ud, når der købes eller leases firmabil.

elbil hybridbil biler
Blandt firmabilister er andelen, der vælger elektrisk, stadig noget lavere end blandt private. (Foto: MereMobil.dk)

Elbilrevolutionen i Danmark er nu en realitet, særligt blandt private bilkøbere. Nye tal viser, at overvældende 81 procent af private nybilkøbere i 2025 har valgt en elbil. Denne markante stigning understreger en klar tendens: Danskerne har taget elbilerne til sig.

Tendensen ses også i privatleasingmarkedet, hvor elbiler nu udgør 76 procent af nye kontrakter, en fordobling fra 38 procent i samme periode sidste år. I 2025 til og med den 9. marts har 91 procent valgt elbil og mest solgt er Toyota bZ4X.

LÆS MERE: Toyota klar med 2025-model af bZ4X

Firmabilisterne halter dog efter. Kun 45 procent af firmabiler registreret i 2025 er elbiler, mens benzin- og hybridbiler stadig udgør en betydelig del. Dette tyder på, at der er plads til forbedring i erhvervslivets omstilling til elektrisk kørsel.

-“Hos AutoBranchen Danmark glæder vi os over, at årets bilsalg er kommet rigtig godt fra start, og at danskerne i så høj grad tager elbilerne til sig som privatbil,” siger Gitte Seeberg, adm. direktør i AutoBranchen Danmark. Hun opfordrer til fortsat politisk støtte til elbilovergangen uden drastiske afgiftsændringer.

LÆS MERE: Brugte elbiler drøner ind i Danmark

Interessen for elbiler afspejles også i importmarkedet for brugte biler, hvor hele 97 procent af de importerede biler solgt til private i år er elbiler. Dette viser, at brugtimporten er en vigtig faktor i den grønne omstilling, hvor flere vælger importerede elbiler frem for nye.

Med over 12.000 brugtimporterede elbiler solgt til private og ca. 8.000 nye elbiler solgt i de første måneder af 2025, er det tydeligt, at elbilerne vinder frem på de danske veje. I alt er der nu 375.000 elbiler i Danmark, svarende til 13 procent af den samlede bilpark.

Annonce

Se om DU kan spare op til 3.000 kr. på bilforsikringen.

Du får svaret med det samme. Ingen salgsopkald. Tjek her!

Mere til historien

I 2024 var mere end hver anden nyindregistrerede bil en elbil.

Renault Twingo er klar som elbil – her er detaljerne

Renault har præsenteret deres populære lille bil, Twingo, som elbil. Læs mere om Renault Twingo E-Tech her. 

(mere…)
Xpeng X9 er spottet i Danmark

Den er camoufleret og føreren ønskede ikke, at vi tog billeder bilen, men det er Xpeng X9.

(mere…)
Kinesiske bilproducenter er udfordret

Kun tre kinesiske elbilproducenter er på vej mod årets salgsmål.

(mere…)
Volvo sænker priserne og opgraderer udstyret på EX40 og EC40

Volvo har sat prisen ned og er klar med nye udstyrsvarianter af modellerne EX40 og EC40.

(mere…)
Vildt! Hver sjette bilist skifter slet ikke til vinterdæk

Du har som bilist nu ansvar for at køre med dæk, der passer til det aktuelle og forventede føre.

(mere…)
BMW siger farvel til chaufføren – 130 km/t uden at holde ved

BMW har fået godkendelse til “hands-off”-kørsel på motorvej. Du må køre 130 km/t uden at holde på rattet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram