Apple AR-briller kan være på vej

RYGTE: Apple kan måske være på vej med AR-briller, i håb om at kunne nå ud til en bredere målgruppe.

Vision Pro
Apple kan måske være på vej med AR-briller, der skal konkurrere med Meta og deres Ray-Ban briller (Foto: Apple)

Salget af Apple Vision Pro går ikke ligefrem som varmt brød. Det kan skyldes den relativt høje pris på 3.500 dollars.

Nu er Bloomberg-analytikeren Mark Gurman ude med en lille spådom i sit nyhedsbrev, nemlig at Apple kigger nærmere på AR-briller og arbejder på et produkt, der skal nå ud til flere.

Først og fremmest skulle Apple arbejde på en lancering i 2027, så der er stadig et stykke tid endnu. Målet for Apple vil være en konkurrent til Meta Ray-Ban AR-briller.

Det vil være et noget anderledes produkt end det, som Apple Vision Pro tilbyder, men fordelen kunne især ligge i prisen.

I Mark Gurmans nyhedsbrev beskrives det også, at Apple er for langsomme og har svært ved at følge med Meta og deres udvikling.

Udover eventuelle AR-briller kigger Apple også nærmere på AirPods med kamera. Hvordan det præcist skal fungere, er svært at sige, især når man tænker på, hvor lidt plads der er til hardware i AirPods.

LÆS MERE: Apple Vision Pro salget skuffer

Ikke slut med Apple Vision Pro

På trods af den nok skuffende lancering af Apple Vision Pro, som vi i øvrigt ikke har fået i Danmark endnu, er det ikke slut med Vision Pro.

Mark Gurman mener, at Apple arbejder på to kommende Vision Pro-headsets, herunder en billigere version, hvor der vil blive gået på kompromis med hardwaren.

Dette headset kan måske allerede være klar næste år, og der sigtes mod en pris på omkring 2.000 dollars, hvilket vil være omkring 18.500 kroner herhjemme, når vi regner diverse afgifter med.

Samtidig ventes en anden generation af Apple Vision Pro i 2026.

LÆS MERE: Her er mere at ærgre sig over ved Apple Intelligence

Mere til historien

Det er ikke kun inden for AR/VR, at Apple prøver at gøre fremskridt. Ser vi på kunstig intelligens, forsøger Apple også her at følge med, men nyhederne kommer kun gradvist, og vi får det ikke til EU lige foreløbig.

iPhone får “AI-læge” ombord i ny app

Det ventes, at Apple får sat turbo på sundhedsfunktionerne i en kommende iPhone-opdatering.

(mere…)
Stor Apple-event på vej – her er vores forventninger

Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event

(mere…)
AirPods Pro 2 udvider med høreapparatsfunktion til flere lande

Apple bringer nu deres avancerede høreapparats-funktioner til endnu flere lande.

(mere…)
Apple inviterer til WWDC 2025

Apple er klar med datoerne for den årlige udviklerkonference, hvor vi normalt får smugkig på kommende hard- og software.

(mere…)
Apple Music åbnes nu for DJ’s – DJ with Apple Music

Nu kan DJ’s få adgang til Apple Music direkte fra DJ-software og pulte. Initiativet hedder ”DJ med Apple Music”.

(mere…)
Apple Watch og AirPods: Kamerafunktioner på vej

Der har tidligere været rygter om det. Nu får de nyt liv. Det ventes, at der kommer kamera i Apple Watch og AirPods.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram