Slipper Volvo uden om ny straftold?

Svenske Volvos planer om at producere personbiler på europæisk grund kan betyde, at prisen på EX30 holdes i ro.

En elbil i produktion
Volvo åbner produktion af elbiler i Gent i Belgien. (Foto: Volvo/PR)

Set i lyset af, at EU allerede fra næste måned indfører en straftold på import af biler produceret i Kina, kan det vise sig at være en god beslutning, at Geely Holding Group har besluttet at flytte en del af produktionen til Belgien.

Siden 2010 har svenske Volvo med deres personbiler været en del af den kinesiske multinationale Geely Holding Group. Og netop importører af Geely-biler rammes med 20 procent ekstra told.

Straftolden udgør helt op mod 38,1 procent. Det gælder blandt andet biler fra producenten SAIC.

Biler fra BYD slipper med en ekstratold på 17,4 procent, mens importører af netop Geely-biler skal betale 20 procent oven i købsprisen.

Med beslutningen om ikke kun at producere EX30 i den kinesiske millionby Zhangjiakou, men også i belgiske Gent, slipper Geely og dermed Volvo for straftold. Dermed må det også forventes, at prisen på den populære mindste SUV, EX30, kan holdes på det nuværende niveau.

Overvejer du at sælge din bil, så du har lidt ekstra penge til en ny – måske elbil – så kan du her få 3 tilbud på din brugte bil inden for 24 timer. Du skal blot udfylde denne formular fra Bedste Bil Pris Annoncelink

Volvo har hovedkvarter i Göteborg, og med produktion i Belgien afspejles også Volvos ambition om, i så vid udstrækning som muligt, at bygge biler dér, hvor de skal sælges.

Mere til historien

Fornylig måtte Volvo “tilbagekalde” 72.000 eksemplarer af elbilen EX30. Bilerne kunne været behæftet med en fejl, der gjorde at speedometeret ikke blev vist. Læs mere om det her

Prisnedsættelse: Spar 30.000 på Tesla Model 3 Standard

Tesla sænker prisen på Model 3 Standard med 30.000 kr. Men er det lavere udstyr prisen værd? Læs om prisnedsættelsen her.

(mere…)
“Aldrig Audi igen”: Danske Audi-ejere i chok over værkstedsregninger

Fejl i soltag, dørlåse og motor. Listen over defekter vokser. Nu samler 900 danskere sig i protest. En Audi-ejer måtte af med 138.000 kroner for én reparation.

(mere…)
Ny Clever-funktion: Nu kan du oplade elbilen ved internetnedbrud

IT-nedbrud skal ikke længere stoppe din opladning. Clever opdaterer 15.700 ladestandere, så du kan lade, selvom netværket er nede.

(mere…)
Fejl på Clever lynladere: Disse elbiler er ramt

Flere elbilister oplever store problemer ved ladestanderne. Det skyldes angiveligt slidte stik, der rammer specifikke bilmodeller. Se om din bil er på listen.

(mere…)
Suveræn nummer 1: De mest solgte biler i november 2025

Der er ingen over eller ved siden af Skoda Elroq, der endnu en måned sælger over 1.000 biler. Se hele top 10-listen her, hvor Tesla gør comeback.

(mere…)
Ny BYD batterigaranti: Gælder alle modeller – også din!

BYD giver nu 50.000 km ekstra garanti kvit og frit. Opgraderingen gælder ikke kun nye køb, men har tilbagevirkende kraft for alle biler på de danske veje.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram