Salget af elbiler stiger igen i Danmark

I april 2023 steg salget af eldrevne biler med godt 14 procent. Ni ud af ti nordmænd køber elbil.

en elbil
Renault Megane Electric topper den danske salgsliste i april. (Foto: Renault/PR)

Sammenlignet med april sidste år har Danmark af de skandinaviske lande haft den største fremgang i andelen af elbiler.

Det skriver De Danske Bilimportører i en pressemeddelelse.

I april 2023 udgjorde de eldrevne biler 28,7 procent af bilsalget, mens andelen i april 2024 var steget til 42,9 procent.

I Norge har elbilerne fortsat bidt sig godt fast i salgstallene. Således var ni ud af ti solgte biler, elbiler. Helt præcist var elbilernes andel af bilsalget i Norge i april på 89,9 procent, hvilket var en lille stigning.

– “Det skandinaviske bilsalg var i april generelt præget af vækst, dog ikke i lige stort omfang i alle tre lande. Vi glæder os naturligvis over, at bilsalget i Danmark har kørt i så høj fart i april,” udtaler Mads Rørvig, administrerende direktør for De Danske Bilimportører, i pressemeddelelsen.

en grafik
(Grafik: De Danske Bilimportører/Bilstatistik.dk)

Mens der både i Danmark og Norge var en stigning i elandelen, så oplevede Sverige et fald sammenlignet med april 2023.

– “Bilsalget fra april i Skandinavien tydeliggør, at de politiske tiltag har stor betydning for, hvor mange elbiler der kommer ud på vejene i de enkelte lande. Hvis elbilsalget fortsat skal vokse i Danmark måned for måned, er det vigtigt, at afgifterne holdes i ro,” siger Mads Rørvig.

Det elbilsejerne ikke fortæller dig

Se flere techvideoer på dansk – følg gratis vores YouTube kanal

Mere til historien

Salget af elbiler satte rekord på brugtmarkedet i april, hvor det er mere end dobbelt så højt, som i april sidste år. Læs mere om det her

Audi tilbagekalder tusindvis af elbiler

En softwarefejl kan fremkalde en bremsefejl, hvilket betyder at tusinder af danske Audi-ejere skal forbi et værksted.

(mere…)
YouTube-bilen skabte konflikter

VIDEO: Stor skærm til underholdning på køreturen er en "wow-faktor" i Xpeng G9, men også en potentiel konfliktskaber.

(mere…)
Bliver du køresyg i din elbil? Her er forklaringen

Flere danskere får køresyge af at køre i elbil. Det forskes der i to steder i Danmark.

(mere…)
Video kigger ind i VW ID.Every1

Kom med "indenfor" i den kommende ID.Every1 fra Volkswagen.

(mere…)
Skoda sælger bedre end nogensinde

Skoda er kommet godt fra start i 2025, hvor salgstallene er de bedste nogensinde. 

(mere…)
Clever og Ionity er gået sammen

Et opladefællesskab skal gøre det lettere at være elbilsejer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram