AI muliggør en ny form for svindel

Kunstige intelligens kan bruges til en ny type svindel avanceret svindel, der kan være på vej, før du venter det.

Betalingskort (Foto: Bruno Glätsch)
Det er nemt at blive svindlet og svindlerne har mange metoder. En ny type af svindel kan være på vej, hvor AI spiller en stor rolle. (Foto: Bruno Glätsch)

Der findes utallige måder, hvor svindlere kan franarre oplysninger eller på anden vis lave svindel. Og nu er endnu en måde måske snart på vej i Danmark.

Man kan nemlig ved hjælp af kunstig intelligens genskabe andre personers stemmer. Derfor advarer National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) om at den mulighed snart kan blive brugt af svindlere. Det skriver Jyllands-Posten ifølge Computerworld.

-“Der er set eksempler på svindel i USA og England af den her type. Teknologien er endnu ikke udviklet, så det virker overbevisende på det danske sprog, men udviklingen af generativ AI er så hurtig, at det kun er et spørgsmål om tid,“ siger Kresten Munksgaard, leder af forebyggelse og analyse ved nationalcenter for it-kriminalitet under NSK, til Jyllands-Posten.

Vi har tidligere set, hvordan Sidney Lees stemme blev genskabt i en dokumentar på TV 2

LÆS MERE: Genskaber Sidney Lees stemme – så VILDT lyder det

Kresten Munksgaard har til Jyllands-Posten forklaret, at der er set eksempler på denne type teknologi er brugt til at kopiere kendte danskeres stemmer i forbindelse med svindel på de sociale medier. Men endnu er der altså ikke set eksempler på, at ”almindelige” danskere er forsøgt snydt ved at tro, at de er kontaktet af nære relationer.

Anbefalingen er derfor, at man skal tjekke om det oprigtigt, er ens familiemedlem eller ven, som ringer. Det kan man gøre ved, at nummeret er det de plejer at ringe fra. Eller man vælger at ringe tilbage. Man kan også tjekke det ved at få dem til at sige noget, som man ved kun den pågældende person kender. Det kan være et kodeord eller andet.

LÆS MERE: ChatGPT-chef: Kunstig intelligens (AI) skal bruges varsomt

Mere til historien

AI er også efterhånden en del af de fleste smartphones på den ene eller anden måde. Samsung er pt. de førende, når det kommer til AI funktioner. Læs mere om dem her.

Carl Pei fra Nothing mener at AI kan erstatte apps

Carl Pei fra Nothing spår en fremtid, hvor "apps" ikke længere er en ting. AI er vejen frem.

(mere…)
OnePlus løfter sløret: Ny Alert Slider og mere AI

OnePlus har lanceret OnePlus AI, AI Plus Mind og en ny knap, kaldet Plus Key, der skal erstatte den gamle Alert Slider.

(mere…)
OpenAI opkøber “io” – stor fremtid i vente

OpenAI har købt virksomheden io, som blandt andet Jony Ive, den tidligere produktdesigner fra Apple, er medstifter af.

(mere…)
Ny værktøj fra Google kan skabe film

Google har lanceret et nyt værktøj, som kan skabe videoklips du kan arbejde videre med.

(mere…)
Google Gemini kommer til Samsung Galaxy Watch

KORT NYT: Googles AI, Gemini, kommer nu til Samsung Galaxy Watch og Buds.

(mere…)
Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram