Det koster Polestar 3

Polestar 3 kan bestilles nu. Her er prisen.

Polestar 3 (Foto: Polestar)
Polestar 3 (Foto: Polestar)

Du kan nu bestille Polestar 3.

Prisen for MY25-versionen – uden Pilot- og Plus-pakker – er 725.000 kroner.

Der har siden Polestar 3 blev annonceret i efteråret 2022 været mange skriverier omkring Polestar.

Det forlyder, at det rent økonomisk er stramt hos Polestar – ligesom det også er hos Fisker. Så det bliver spændende om de klarer den.

En anden udfordring er, at der ventes at komme told på elbiler, der er produceret i Kina. Om det kun rammer kinesiske producenter eller også rammer andre, hvis de producerer i Kina, er uvist. Men Polestar er et kinesisk bilmærke.

LÆS MERE: Danske priser på Polestar 4 – kan det redde dem?

Vi har tidligere denne måned skrevet, at Polestar måske også er på vej med en smartphone – læs mere om det her.


BLIV OPDATERET GRATIS: 4 gange om ugen udsendes nyhedsbrevet ‘Kaffepause ☕️ med tech‘. Tilmeld dig her – frameld når du har lyst. Alle nye følgere modtager som tak vores skræddersyede liste med 10 af de bedste guides og tips til mobilen.

Mere til historien

Polestar 3 blev lanceret i oktober 2022, hvor det først var planen at leveringerne ville starte i fjerde kvartal 2023. Men nu bliver det altså umiddelbart fjerde kvartal 2024, så den har altså ladet vente længe på sig.

Danskerne importerer biler som aldrig før

Danskerne er ikke bare vilde med elbiler - de er så vilde med dem, at de også importeres til landet, som aldrig før.

(mere…)
Markant skifte af bilsystemet i Kia

Android Automotive bliver Kias fremtidige softwareplatform, men nuværende Kia-ejere skal ikke glæde sig for tidligt.

(mere…)
Polestar har nået stor milepæl i Danmark

Polestar Danmark har i denne uge nået en kæmpe milepæl på de danske veje.

(mere…)
Kia sætter ny salgsrekord for elbiler i Europa

Kia har lige nu stor succes på det europæiske elbilsmarked, hvor særligt deres nyeste model hitter.

(mere…)
Tesla afviser rygter om udskiftning af Elon Musk

Der har tidligere været rygter om, at nogle ønskede Elon Musk væk fra Tesla. Dette afvises nu.

(mere…)
Volkswagen skruer op for elbil-fordele med nye skarpe tilbud

Volkswagen er klar med en ny kampagne, hvor der lige nu er mere startudstyr i ID.4 og fri strøm i 1 år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram