Apple lancerer måske nye Macs af to omgange

Skiftet til egenproducerede chips har været en succes for Apple. Det momentum vil de bygge videre på med lanceringen hele 7 nye Macs i 2022.

Adobe Premiere Pro M1-beta
Adobe Premiere Pro findes i en native M1-version (Foto: Adobe)

I sit seneste nyhedsbrev Power On fra Bloomberg, går Mark Gurman i detaljer med hvad han forventer skal drive syv nye Mac-computere.

Gurman mener, at der bliver tale om sidste års M1 Pro og M1 Max-chips, en ny M2 chip og sidst men bestemt ikke mindst en hårdt pumpet version af M1 Max.

M2 chippen vil med stor sandsynlighed blive hurtigere end M1, men stadig med 8 processorkerner. Grafikdelen kan dog få et nøk op fra 7 eller 8 kerner til 9 eller 10.

De nye væsentligt kraftigere versioner af M1 Max, vil få kræfter der svarer til to eller fire M1 Max chips. Vi snakker altså en kraftkarl med 20 processorkerner og 64 grafikkerner eller 40 processorkerner og 128 grafikkerner.  

Udover hvilke processorer vi kan forvente at se, kommer han også ind på hvilke computere Apple har klar til os. Og det er noget af et lineup, vi kan se frem til.

LÆS OGSÅ: Snart slut med Intelbaserede Macs – her er en status

Nye Mac-computere

  • Ny Mac Mini med M1 Pro chip
  • Ny Mac Mini med M2 chip
  • MacBook Air i et nyt design med M2 chip
  • 13 tommer MacBook Pro med M2 chip
  • 24 tommer iMac med M2 chip
  • En større iMac Pro med mulighed for enten M1 Pro eller Max chip
  • En Mac Pro med den nye super chip, med kræfter der svarer 2 eller 4 M1 Max chips

Vi kan forvente de første lanceringer ved det rygtede Apple event den 8. marts 2022, hvor det sandsynligvis er MacBook Pro og Mac Mini, der bliver vist frem.

Men det stopper ikke der. Gurman fortæller videre at han har fået at vide at Apple gør klar til endnu et event i maj eller juni. Hvilket giver god mening, da Apple så kan nå at fremvise deres nye super chip i Mac Pro, inden deres udviklerkonference WWDC, der typisk afholdes i den første eller anden uge i juni.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Ved det rygtede Apple event den 8. marts, forventer vi udover nye Mac-computere også at se en opdateret iPhone SE og iPad Air.  

CarPlay med iOS 26 får videoafspilning – men…

Der er ikke længe til, at vi får iOS 26 lanceret og dermed også en opdateret Apple CarPlay.

(mere…)
Billig MacBook rygtes på vej i år

RYGTE: Apple rygtes at være på vej med lanceringen af en billig MacBook senere i år.

(mere…)
Live-oversættelse med AirPods på vej

RYGTE: Liveoversættelse via AirPods kommer måske snart.

(mere…)
Apples smarte Siri har lange udsigter

Den intelligente Siri er endnu ikke lanceret og det har stadig lange udsigter.

(mere…)
Samsung Galaxy S25 FE vil genbruge chiptype

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S25 FE får måske samme chip som sidste års model.

(mere…)
MacBook Pro med OLED-skærm kan få flere gode nyheder

RYGTE: Til næste år ventes Apple at udgive deres første MacBook med OLED-skærm.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram