Apple bekræfter lydproblem på iPhone 12

Problemer med lyd via headsets på iPhone 12, er bekræftet af Apple, der tilbyder at rette fejlen.

iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
En lille procent del af iPhone 12 og iPhone 12 Pro enhederne er ramt af en fejl, mens fejlen altså ikke findes på iPhone 12 mini og iPhone 12 Pro Max. (Foto: MereMobil.dk)

Apple har netop bekræftet, at en lille procentdel af iPhone 12-modellerne har en fejl, der gør at headsets svigter ved samtale. Derfor har Apple oprettet et reparationsprogram, hvor de tilbyder at fikse fejlene uden beregning for de berørte kunder.

iPhone 13 kommer måske med satellit-kommunikation

Apple kalder serviceprogrammet for: ”iPhone 12 og iPhone 12 Pro Service Program for No Sound Issues”. 

De berørte enheder er produceret mellem oktober 2020 og april 2021. Der er tale om modellerne iPhone 12 og iPhone 12 Pro. Ifølge Apple er iPhone 12 Mini og iPhone 12 Pro Max ikke en del af dette program.

Apple beskriver, at fejlen skyldes en komponent, som kan fejle på ”modtager”-modulet. Problemet kan derfor opstå enten når du modtager eller foretager opkald. Her vil headsets svigte. 

Din iPhone vil blive undersøgt før service, hvilket gøres for at kontrollere, at den er berettiget til dette reparationsprogram. Dermed vil det kun være enheder, som er berørt, der vil blive serviceret uden beregning.

Inden du afleverer din iPhone 12 eller iPhone 12 Pro til service, hvis den er en del af reparationsprogrammet, skal du også vide, at har den skader, som f.eks. en ødelagt skærm, så skal dette løses inden servicen. I nogle tilfælde kan der derfor være en omkostning forbundet med den ekstra reparation.

iPhone 13 får hurtigere 5nm+ chipset og større batteri

Reparationsprogrammet dækker berørte iPhone 12 eller iPhone 12 Pro-enheder i to år efter det første detailsalg af enheden.

Mere til historien

Husk altid at lave en backup af din enhed inden du sender den til services. Dermed undgår du at miste data.

iPhone 18 Pro kan få en stor kameranyhed

RYGTE: Næste års iPhone 18 Pro kan måske få en stor kameranyhed, der kan forbedre baggrundsløring på billeder.

(mere…)
iPad Pro har fået M5-chippen og bliver endnu kraftigere

Udover MacBook Pro og Apple Vision Pro, så er iPad Pro også blevet opgraderet med en M5-chip samt flere andre nyheder.

(mere…)
Apple udgiver ny MacBook Pro med M5-chip

Apple er klar med den første MacBook Pro, der kører på Apples M5-chip – her er mere om den.

(mere…)
Apple Vision Pro får stor chip-opgradering

Apple har via en pressemeddelelse opgraderet deres Apple Vision Pro med en ny M5-chip samt forbedret strap.

(mere…)
Tre smarthome-produkter ventes fra Apple

RYGTE: Det ventes, at Apple er på vej med tre smarthome-produkter i de kommende år, hvoraf et af dem er den længe ventede 'HomePad'.

(mere…)
Apple TV+ får nyt navn

Apples streamingtjeneste Apple TV+ får et mindre navneskift – vil det skabe forvirring?

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
7 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram